Ktorý projekt dostane zelenú? Prvé rokovania o Dukovanoch sa začnú tento týždeň

Najväčší výrobca elektrickej energie v Českej republike, spoločnosť ČEZ, tento týždeň začne prvé rokovania s uchádzačmi o niekoľkomiliardový projekt výstavby nového bloku v jadrovej elektrárni Dukovany.

0
67
Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: ČEZ
Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: ČEZ

Pôvodný plán rátal s rokovaniami až v apríli, no podľa vyjadrenia člena predstavenstva ČEZ Tomáša Pleskača ich termín zmenili. „Chceme im dať viac času na vypracovanie kvalitných finálnych ponúk,“ uviedol na sociálnej sieti.

Do rokovaní so zadávateľom sa zapoja francúzska firma EDF, juhokórejská Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) a americká skupina Westinghouse Electric.

Podľa Pleskača prebehne prvé kolo rokovaní do konca mája a ČEZ konečné ponuky očakáva približne v polovici septembra 2023. Trio ponúk predstavuje tri odlišné reaktorové technologické riešenia – EDF ponúka dizajn EPR2, Korea Hydro & Nuclear Power disponuje riešením APR1400 a Westinghouse má záujem konštruovať v Dukovanoch AP1000. Všetky tri typy reaktorov sú už komerčne prevádzkované alebo vo výstavbe vo viacerých  krajinách. Prvé kolo rokovaní má podľa skupiny ČEZ objasniť technické a obchodné parametre, nebude však záväzný pre samotný výber alebo vylúčenie dodávateľa.

ČEZ okrem spomenutého projektu plánuje stavať ďalšie tri jadrové bloky (ešte jeden ďalší v Dukovanoch a dva v Temelíne), snaží sa tak diverzifikovať výrobné zdroje a znížiť podiel emisií skleníkových plynov. Najväčší český výrobca elektriny takisto plánuje výstavbu malých modulárnych reaktorov (SMR). Česi už podpísali dohody o preskúmaní možností aplikovania technológií SMR s vývojármi SMR NuScale, GE Hitachi, Rolls-Royce a Holtec.

Česká republika má šesť komerčne prevádzkovaných reaktorových blokov: štyri bloky typu VVER 440 v Dukovanoch (typu V213, po modernizácii má každý z nich výkonom 510 MW) a dva väčšie bloky VVER-1000 (typ V-320) v Temelíne. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu v roku 2019 vyrobilo týchto šesť blokov približne 35 % elektriny v krajine.