MAAE otvára nový lineárny urýchľovač v laboratóriách  v Seibersdorfe

0
131
Vlajka Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Zdroj: IAEA
Vlajka Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Zdroj: IAEA

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) otvorila nové lineárne urýchľovacie zariadenie, ktoré výrazne zvýši jej schopnosť poskytovania dozimetrických služieb a podpory liečby rakoviny na celom svete.

Agentúra tiež prispeje k posilneniu postupov v oblasti radiačnej bezpečnosti a podporí výskum nových praktických postupov v rádioterapii, uviedla agentúra.

Otvorenie tohto zariadenia predstavuje míľnik v projekte modernizácie ôsmich jadrových laboratórií MAAE v Seibersdorfe, neďaleko Viedne. Modernizácia laboratórií zlepší schopnosť agentúry podporovať členské štáty pri využívaní jadrových techník v potravinárstve a poľnohospodárstve, v oblasti ľudského zdravia a životného prostredia a pri využívaní nových jadrových vedeckých nástrojov.

Laboratóriá boli otvorené v roku 1962, ale neboli renovované ani neboli modernizované, kým sa nezačal projekt ich modernizácie v roku 2014. V januári 2018 predstavovali peňažné príspevky od členských štátov viac ako 32 miliónov €. MAAE tiež získala vybavenie v rámci rôznych partnerstiev.

MAAE uviedla, že takmer 50% pacientov s rakovinou si vyžaduje rádioterapiu. Príliš veľa žiarenia by poškodilo zdravé tkanivo, zatiaľ čo príliš málo nebude účinne odstraňovať rakovinové bunky. „Zabezpečenie kvality v dozimetrii je nevyhnutné a pomáha zabezpečiť presné dávky žiarenia,“ povedal May Abdel-Wahab, riaditeľ odboru MAAE pre ľudské zdravie.