MAAE otvorila nové laboratórium jadrových aplikácií v Seibersdorfe

0
148
MAAE otvorila nové laboratórium jadrových aplikácií v Seibersdorfe

Projekt Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na modernizáciu laboratórií jadrových aplikácií v Seibersdorfe v Rakúsku dosahuje stabilný pokrok pre otvorenie nového laboratória na kontrolu škodcov 25. septembra 2017, povedal generálny riaditeľ Yukiya amano.

V súčasnosti prebiehajú prípravné práce na výstavbe lineárneho urýchľovača pre laboratórium dozimetrie.  MAAE sa dohodla s výrobcom zariadenia, spoločnosťou Varian Medical Systems, že poskytne lineárny urýchľovač bezodplatne na použitia v programe agentúry pre ľudské zdravie na 10 rokov.

Toto zariadenie má hodnotu okolo 2,8 milióna eur a jeho požičanie predstavuje najväčšie partnerstvo MAAE so súčasným súkromným sektorom.

Lineárny urýchľovač výrazne zlepší pomoc, ktorú MAAE poskytuje členským štátom pri poskytovaní rádioterapie na liečbu rakoviny, povedal Amano. Laboratóriá v Seibersdorfe sú určené na pomoc krajinám, ktoré chcú využívať jadrovú technológiu pre poľnohospodárstvo a ľudské zdravie.

Projekt modernizácie dosiahol svoj cieľ financovania vo výške 31 miliónov eur v septembri 2016 a odvtedy dostal ďalšie záväzky vo výške 4 milióny eur. Do konca septembra 2017 je naliehavo potrebných ďalších 4,7 milióna eur na udržanie výstavby podľa plánu.