MAAE potvrdila míny v tesnej blízkosti Záporožskej jadrovej elektrárne

Predstavitelia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) potvrdili, že v tesnej blízkosti Záporožskej jadrovej elektrárne (ZJE), ktorá je v súčasnosti okupovaná Ruskom, sa nachádzajú míny.

0
32
Záporožská jadrová elektráreň, Ukrajina
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: Energoatom

Experti MAAE videli na okraji lokality smerové protipechotné míny, uviedol v pondelok, 24. júla, generálny riaditeľ agentúry Rafael Mariano Grossi.

V nedeľu tím MAAE videl niekoľko mín v nárazníkovej zóne medzi vnútornými a vonkajšími bariérami. Experti uviedli, že sa nachádzali v obmedzenej oblasti, do ktorej personál prevádzkovanej elektrárne nemá prístup, a boli otočené smerom od elektrárne. Tím nezbadal žiadne míny v rámci vnútorného obvodu lokality.

„Ako som už skôr informoval, MAAE vedela o predchádzajúcom umiestnení mín mimo obvodu lokality a tiež na konkrétnych miestach vo vnútri,“ povedal Grossi. „Náš tím informoval o tomto konkrétnom náleze v Záporožskej jadrovej elektrárni a bolo im povedané, že ide o vojenské rozhodnutie a je to v oblasti kontrolovanej armádou.“

Grossi však varoval, že umiestnenie takýchto výbušnín na území jadrovej elektrárne je v rozpore s bezpečnostnými normami MAAE a usmerneniami jadrovej bezpečnosti a vytvára dodatočný psychologický tlak na zamestnancov elektrárne.

Povedal, že počiatočné hodnotenie MAAE založené na jej vlastných pozorovaniach a objasneniach elektrárne je, že akákoľvek detonácia týchto mín by nemala ovplyvniť systémy jadrovej bezpečnosti a zabezpečenia lokality.

V posledných dňoch a týždňoch pracovníci MAAE v šesťblokovej Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorá je v prvej línii bojov na juhovýchode Ukrajiny, vykonali inšpekcie a pravidelné prechádzky po mieste bez toho, aby videli akúkoľvek ťažkú vojenskú techniku.

Agentúra chce prístup na strechy

 MAAE naďalej žiada o prístup na strechy budov reaktorov ZJE a ich turbínových hál, vrátane blokov 3 a 4, o ktoré je „mimoriadny záujem“.

Aj počas minulého víkendu ZJE dočasne stratila pripojenie k hlavnému 750 kV elektrickému vedeniu a spoliehala sa na jediné 330 kV záložné vedenie externého napájania v sobotu na približne osem hodín, bez akýchkoľvek následkov pre jadrovú bezpečnosť a zabezpečenie lokality. Príčinou bola technická porucha v jednej z rozvodní v určitej vzdialenosti od lokality.

MAAE uviedla, že udalosť opäť zdôraznila krehkú situáciu s napájaním lokality počas vojenského konfliktu. Jadrové elektrárne potrebujú energiu na chladenie reaktora a ďalšie základné funkcie jadrovej bezpečnosti a ochrany.

Elektráreň začala s plánovaným prechodom 4. bloku zo studeného odstavenia na horúce, pričom sa očakáva, že elektráreň dosiahne stav horúceho odstavenia 25. júla. Akonáhle sa to stane, 5. reaktorový blok – teraz v horúcej odstávke – bude uvedený do studenej odstávky, aby sa vykonala preventívna údržba, ktorá je možná len pri studenej odstávke. Ostatné bloky zostávajú v studenej odstávke. Ukrajinský národný regulátor, SNRIU, vydal regulačné príkazy na prevedenie prevádzky všetkých šiestich blokov do stavu studeného odstavenia.