Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že krajina rozhodne okolo roku 2022 o tom, či štátny podnik EDF bude môcť postaviť nové jadrové reaktory.

Kvôli meškaniu a prekročeniu rozpočtu pri výstavbe EPR Flamanville-3 spoločnosťou EDF v severnom Francúzsku sa vláda prezidenta Macrona ešte nezaviazala k výstavbe nových reaktorov po odstavení starých reaktorov.

„Rozhodneme okolo roku 2022, čo Francúzsko urobí s novou generáciou EPR, v závislosti na výsledkoch štúdií a akéhokoľvek dosiahnutého pokroku,“ povedal Macron počas diskusie s mladými ľuďmi v regióne Saone-et-Loire.

V novembri Macron vyhlásil, že Francúzsko zníži podiel jadra v energetike na 50% do roku 2035, z dnešných približne 70%. EPR musí byť súčasťou balíka technologických možností pre budúcnosť a Francúzsko si musí udržať priemyselnú kapacitu na budovanie nových reaktorov.

Energetický plán krajiny, ktorý bol zverejnený v januári, požaduje štyri až šesť jadrových reaktorov, z toho dva v JE Fessenheim, ktorá sa má natrvalo odstaviť do roku 2023 a strop 63,2 GW pre jadrovú kapacitu, čo je zhruba dnešná jadrová kapacita. V pláne sa uvádza, že do roku 2035 by malo byť odstavených 14 reaktorov, ale že rozhodnutie bude založené na „vývoji spotreby a vývozu elektrickej energie, vývoji obnoviteľných energií, zisteniach [jadrového dozoru] ASN a priorite zaistenia bezpečnosti dodávok“.