Svet je uprostred pravdepodobne najteplejších desatich rokov od začiatku meraní v roku 1850, pričom Britský meteorologický úrad (Met Office) predpovedá, že teploty pre každý z nasledujúcich piatich rokov pravdepodobne budú vyššie o jeden alebo viac stupňov Celzia oproti predindustriálnej úrovni.

Meteorológovia uviedli, že existuje 10-percentná pravdepodobnosť, že v týchto rokoch priemerný nárast teploty prekročí 1,5°C, čo je nižší z dvoch cieľov, stanovených parížskymi dohodami pre koniec storočia.

Doteraz bol najhorúcejším rokom rok 2016, keď sa planéta ohriala o 1,11°C nad predindustriálnu úroveň, ale dlhodobý trend je vzostupný.

Ak budú údaje zhodné s predpoveďou Met Office, potom bude desaťročie 2014-2023 najteplejšie v priebehu viac ako 150 rokov vedenia záznamov.

Met Office uviedol, že rok 2015 bol prvým rokom, v ktorom celosvetová priemerná ročná teplota na povrchu dosiahla 1°C nad predindustriálnou úrovňou, za ktorú sa všeobecne považujú teploty medzi rokmi 1850 a 1900.

Prečítajte si aj: Na vyriešenie emisií máme desať rokov, hovorí klimatológ z SHMÚ 

Odvtedy sa  globálny priemer každý rok pohyboval blízko alebo nad 1°C. Teraz Met Office hovorí, že tento trend bude v najbližších piatich rokoch pravdepodobne pokračovať alebo sa bude zvyšovať.

Met Office uviedol, že dlhodobý nárast globálnej teploty od obdobia pred industrializáciou „je takmer výlučne spôsobený ľudskou činnosťou.“

 

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.