Nová energetická a klimatická politika Holandska zahŕňa výstavbu ďalších dvoch jadrových blokov

Výstavba dvoch nových jadrových blokov sa stáva súčasťou holandskej vládnej koaličnej dohody.

0
68
Holandský premiér Mark Rutte
Súčasný premiér Mark Rutte očakáva svoje štvrté funkčné obdobie. Foto: www.independent.co.uk

Novovytvorená holandská vládna koalícia sa rozhodla zahrnúť výstavbu dvoch nových jadrových blokov v krajine ako súčasť budúcej energetickej a klimatickej politiky. V zverejnenej dohode sa uvádza, že jadrová energia môže dopĺňať výrobu z obnoviteľných zdrojov energie vrátane slnečnej, veternej a geotermálnej energie, vďaka čomu urobí Holandsko menej závislým od dovozu plynu.

Holandsko má v prevádzke jeden komerčný reaktorový blok v jadrovej elektrárni Borssele, v juhozápadnej provincii Zeeland, neďaleko belgických hraníc. Blok s tlakovodným reaktorom postavený spoločnosťou Siemens má výkon 482 MW. Do prevádzky bol uvedený v roku 1973.

Koaličný dokument uvádza, že elektráreň v Borssele zostane v dlhodobej prevádzke s náležitým rešpektovaním jadrovej bezpečnosti a vláda bude pracovať na uľahčení rozmiestnenia dvoch nových jadrových blokov v krajine.

Podľa finančnej prílohy k dohode bolo do roku 2030 vyčlenených celkovo 5 miliárd € na podporu plánov novej výstavby jadrových zariadení s počiatočným stropom 50 miliónov € v roku 2023, po ktorých bude nasledovať 200 miliónov € v roku 2024 a 250 miliónov € v roku 2025.

Líderské ambície

Štyri holandské strany, vrátane liberálnej VVD premiéra Marka Rutteho, a tri centristické strany – D66, Kresťansko-demokratická CDA a Kresťanská únia – dosiahli začiatkom tohto týždňa dohodu o zostavení vlády. Rozhovory trvali približne deväť mesiacov od všeobecných volieb v marci 2021.

Strany uviedli, že Holandsko chce byť „v Európe lídrom v boji proti globálnemu otepľovaniu“ a stanovilo si cieľ klimatickej neutrality najneskôr do roku 2050 s ambicióznym cieľom znížiť emisie CO2 o 60 % do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Podľa podrobností koaličnej dohody plánuje krajina v nasledujúcom desaťročí celkovo minúť približne 35 miliárd € na politiku energetickej transformácie.

Jadrová energia sa vrátila do politického programu v Holandsku v roku 2020, kedy poslanci schválili návrh vyzývajúci vládu, aby sa „vážne pozrela“ na obchodný prípad výstavby nových jadrových elektrární.

Správy z médií v novembri uviedli, že VVD a Kresťanskí demokrati sú skôr za jadrovú energetiku, chcú postaviť ešte viac elektrární, s nádejou dosiahnuť kompromisnú dohodu s D66 a Kresťanskou úniou, ktorá bola voči JE skeptickejšia.

Minulý rok prevádzkovateľ Borssele uviedol, že vláda by mala zvážiť ponechanie elektrárne v prevádzke dlhšie, ako sa plánovalo, a výstavbu ďalších dvoch blokov, každý s výkonom až 1500 MW. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu jadrová elektráreň Borssele v roku 2020 vyrobila 3,3 % elektriny v Holandsku. Vládne údaje ukazujú, že 60 % elektriny v krajine v roku 2020 pochádzalo z plynu, zatiaľ čo solárna a veterná energia prispeli 6 % a 13 %. Stále tu bolo uhlie s podielom 7 %.