Tri štvrtiny Poliakov by privítali výstavbu jadrových elektrární

Poľsko prijalo nový energetický kompas, ktorý by mal krajine otvoriť brány k jadrovému priemyslu. Zdá sa, že s rozhodnutiami predstaviteľov štátu čoraz viac súhlasia aj radoví občania.

0
56
Poľsko, jadrová elektráreň
Poľsko vsádza na jadrovú energetiku.

Až 74 percent Poliakov vo veku od 15 do 75 rokov podporuje výstavbu jadrových elektrární v krajine. Ukázal to prieskum na vzorke viac než dvetisíc respondentov, ktorého výsledky zverejnila poľská vláda. Pätina bola proti jadru a zvyšných 6 % opýtaných neposkytlo jednoznačné stanovisko.

Naši severní susedia produkujú väčšinu elektriny z uhlia, avšak na novembrovej Konferencii OSN o zmene klímy v Glasgowe (COP26) sa Poľsko pridalo k záväzku štyroch desiatok ďalších krajín ukončiť uhoľnú energetickú výrobu. Jadrová energetika by mala krajine pomôcť výrazne znížiť emisie, veď Poľsku dlhodobo vzhľadom na svoj energetický mix výrazne dopláca na rastúce ceny emisných povoleniek.

Výsledky prieskumu ukázali, že podpora výstavby a využívania jadrových zdrojov sa zvýšila o 11 percentuálnych bodov. Väčšina Poliakov dokonca uviedla, že by neprotestovala ani proti výstavbe jadrového zariadenia v okolí svojho bydliska. Zámerov Poľska je spustenie prvej jadrovej elektrárne v roku 2033.

Čoraz intenzívnejšie sa z Poľska ozývajú odporcovia súčasného legislatívneho nastavenia platieb za emisie. Môže za to predovšetkým situácia na trhu s elektrinou a súčasné ceny emisných povoleniek.