Novým šéfom MAAE bude Argentínčan Rafael Mariano Grossi

Diplomati neočakávajú výrazné posuny zo strany R. Grossiho v najvýznamnejších otázkach, ako napríklad dohliadanie na riešenie iránskych vzťahov s jadrovými mocnosťami alebo návrat inšpektrorov MAAE do Severnej Kórey.

0
131
Rafael Mariano Grossi, nový riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na tlačovej konferencii v Medzinárodnom centre vo Viedni, Rakúsku, 16. septembra 2019. Foto: Associated Press
Rafael Mariano Grossi, nový riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na tlačovej konferencii v Medzinárodnom centre vo Viedni, Rakúsku, 16. septembra 2019. Foto: Associated Press

V utorok 29. októbra v sídle Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni zvolili jej nového generálneho riaditeľa. Stal sa ním Rafael Mariano Grossi, veľvyslanec Argentíny v MAAE. Na neverejnom zasadnutí dostal Grossi podporu 24 členov Rady guvernérov z 35 krajín. O post šéfa MAAE sa uchádzali aj Rumun Cornel Feruta, ktorý dostal 10 hlasov, Lassina Zerbo z Burkiny Faso a aj predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková. Tá však svoju kandidatúru stiahla.

Argentínsky kandidát Rafael Grossi sa dlhodobo sa zameriaval na najvyššiu pozíciu v MAAE, zabezpečil si potrebné dve tretiny hlasovaním 35-člennej rady guvernérov MAAE, aby sa stal jej budúcim generálnym riaditeľom. „Keďže si R. Grossi zabezpečil kvalifikovanú väčšinu v rade guvernérov, MAAE urobila rozhodujúci krok k zvoleniu svojho generálneho riaditeľa,“ uviedol na sociálnej sieti Twitter Xavier Sticker, veľvyslanec Francúzska vo viedenskom sídle Organizácie Spojených národov (OSN).

Veterán jadrovej diplomacie

Rafael Mariano Grossi je veteránom jadrovej diplomacie, má 58 rokov a od roku 2010 do roku 2013 pracoval na vyšších pozíciách v MAAE ako argentínsky veľvyslanec v Agentúre. Predsedá konferencii o preskúmaní zmluvy o nešírení jadrových zbraní, ktorá sa má konať budúci rok v New Yorku. Zmenu vedenia označil za „príležitosť na rekalibráciu“, čo naznačuje, že plánuje skôr miernu reformu ako radikálnu zmenu v správaní agentúry.

Diplomati preto neočakávajú výrazné posuny zo strany R. Grossiho v najvýznamnejších otázkach, ako napríklad dohliadanie na riešenie iránskych vzťahov s jadrovými mocnosťami alebo snaha o návrat do Severnej Kórey, ktorá v roku 2009 vypovedala inšpektorov MAAE.

V rade guvernérov MAAE získal Argentínčan R. Grossi väčšinu na vymenovanie do funkcie generálneho riaditeľa.
V rade guvernérov MAAE získal Argentínčan R. Grossi väčšinu na vymenovanie do funkcie generálneho riaditeľa.

Nový generálny riaditeľ bol vymenovaný na obdobie štyroch rokov a je šiestym riaditeľom agentúry od jej založenia v roku 1957. Grossi je nástupcom Yukiya Amana z Japonska, ktorý vo veku 72 rokov zomrel 18. júla 2019 a bol jej piatym generálnym riaditeľom. Amano bol do úradu vymenovaný od decembra 2009 a potom opätovne v rokoch 2013 a 2017. Nasledoval po Mohamedovi El Baradeiovi, generálnom riaditeľovi MAAE v období 1997 – 2009, Hansovi Blixovi (1981 – 1997), Sigvardovi Eklundovi, (1961 – 1981) a Sterlingovi Coleovi (1957 – 1961).

Je pravdepodobné, že nový generálny riaditeľ Rafael Mariano Grossi nastúpi do funkcie najneskôr 1. januára 2020.