MAAE: Zomrel generálny riaditeľ Yukiya Amano (72)

0
68
yukiya amano foto: MAAE

Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Yukiya Amano zomrel 18. júla 2019 vo veku 72 rokov.

Pán Amano viedol atómovú agentúru OSN so sídlom vo Viedni od roku 2009 a v marci 2020 mal odstúpiť z dôvodu nešpecifikovanej choroby.

Kto bol Yukiya Amano

Yukiya Amano, japonský štátny príslušník, sa stal generálnym riaditeľom po Mohamedovi ElBaradeim pred desiatimi rokmi a jeho tretie funkčné obdobie malo trvať do novembra 2021.

Pán Amano pôsobil od septembra 2005 do septembra 2006 ako predseda rady guvernérov MAAE. Od roku 2005 až do svojho zvolenia za generálneho riaditeľa v júli 2009 bol zástupcom Japonska v MAAE. Na japonskom ministerstve zahraničných vecí bol pán Amano od roku 2002 do roku 2005 generálnym riaditeľom oddelenia pre odzbrojenie, nešírenie zbraní a vedu.

Podľa BBC sa pán Amano v posledných mesiacoch zdal byť krehkejším po nešpecifikovanej lekárskej procedúre, ktorú podstúpil v septembri. Jeho smrť sa časovo zhoduje s prudkým vystupňovaním napätia medzi Iránom a Západom po minuloročnom rozhodnutí Washingtonu ukončiť medzinárodnú dohodu z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu výmenou za uvoľnenie ekonomických sankcií. Dohodu z roku 2015 kontroluje MAAE.

Amano v poslednom liste: Som veľmi hrdý na naše úspechy

Včerajšie vyhlásenie MAAE neuviedlo žiadny plán na vymenovanie jeho nástupcu. „Sekretariát komunikuje s členmi predstavenstva,“ uviedol hovorca MAAE v samostatnom vyhlásení. Funkčnou generálnou riaditeľkou je teraz Mária Alice Haywardová, zástupkyňa generálneho riaditeľa a vedúca oddelenia riadenia.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu s najhlbším smútkom informovala o úmrtí generálneho riaditeľa Yukiya Amana. Sekretariát sa tiež podelil o najnovšiu reflexiu pána Amana, ktorú chcel zahrnúť do svojho listu pre Radu guvernérov, v ktorom plánoval oznámiť svoje odstúpenie:

„Agentúra počas uplynulého desaťročia dosiahla konkrétne výsledky na dosiahnutie cieľa programu ‘Atómy pre mier a rozvoj‘, a to vďaka podpore členských štátov a angažovanosti zamestnancov agentúry. Som veľmi hrdý na naše úspechy a vďačný členským štátom a zamestnancom agentúry.“

Vlajka nad ústredím agentúry MAAE vo Viedni bola stiahnutá na pol žrde.