Odborníci na jadro pomáhajú pri odhaľovaní vírusov: Zabojujú aj proti koronavírusu?

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu robí všetko, čo je v jej silách, aby pomohla členským štátom reagovať na vypuknutie koronavírusu. Uviedol to začiatkom týždňa generálny riaditeľ Rafael Mariano Grossi vo svojom úvodnom vyhlásení pred Radou guvernérov vo Viedni.

0
206
Výskum vírusov
MAAE robí všetko, čo môže, aby pomohla krajinám reagovať na vypuknutie koronavírusu.

Grossi ešte v decembri uviedol, že síce nie sú špecializovaná zdravotnícka agentúra a nemajú žiadnu úlohu pri kontrole tejto choroby, vedia však rozhodne podať pomocnú ruku. „Máme odborné znalosti a skúsenosti, ktoré pomáhajú pri odhaľovaní prepuknutia niektorých vírusových chorôb a pri ich diagnostikovaní,“ uviedol generálny riaditeľ.

Sme v neustálom kontakte so Svetovou zdravotníckou organizáciou a ďalšími kľúčovými partnermi, aby sme zhodnotili súčasnú úroveň vedomostí o Covid-19, identifikovali medzery a pracovali na urýchlení a financovaní prioritného výskumu.

Grossi ďalej uviedol, že agentúra doteraz dostala oficiálne žiadosti o podporu od krajín v Afrike, Ázii, Tichomorí a takisto aj v Latinskej Amerike. Konkrétne krajiny nemenoval, avšak prízvukoval, že vedcom budú ponúknuté diagnostické súpravy, vybavenie a takisto výcvik v jadrovej technike známej ako RT-PCR. Tá umožňuje presnú identifikáciu vírusu v priebehu niekoľkých hodín u ľudí a zvierat, ktoré ho tiež môžu hostiť.

Prvý školiaci kurz sa uskutoční o niekoľko týždňov v laboratóriách agentúry v Seibersdorfe pri Viedni. Zahŕňať bude lekárskych a veterinárnych odborníkov z Afriky, Thajska či Vietnamu.

Jadrové techniky, akou je napríklad RT-PCR, sú dôležitými prostriedkami rýchlej detekcie a charakterizácie vírusov. „Takéto nástroje sú jediným prostriedkom na získanie istoty,“ uviedol lekár nukleárnej medicíny Enrique Estrada Lobato.