Spojené arabské emiráty dokončili zavážanie paliva do svojho „Požehnania“

Emiráty sú opäť o kus bližšie k spusteniu jadrovej elektrárne Baraka. Od výstavby atómky ich neodradilo ani to, že iba minulý rok spustili piatu a trinástu najväčšiu solárnu elektráreň na svete.

0
134
1. augusta 2020 bol spustený prvý blok JE Barakah v SAE.

Spojené arabské emiráty majú uprostred púšte až dve nové obrovské solárne elektrárne – Noor Abú Zabí a Solárny park Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, ktoré so súhrnným inštalovaným výkonom neuveriteľných 1790 MWh patria medzi 13 najväčších na svete. Pre porovnanie – dva fungujúce bloky mochovskej elektrárne majú výkon 968 MWh.

Výhoda Slnko

Emiráty majú vďaka svojej polohe pre solárnu energiu obrovský potenciál. Napríklad v Bratislave v decembri svieti slnko priemerne cca 8,5 hodiny, kdežto v takom Dubaji 10,5 hod., v júli je to dokonca až 15,5 hodiny. Arabi si to uvedomujú a vytýčili si ambiciózne solárne ciele, ani to ich však neodradilo od toho, aby sa popri masívnych investíciach do fotovoltiky pustili do výstavby modrenej jadrovej elektrárne v Abú Zabí. Dali jej názov Baraka, čo v arabčine znamená niečo ako „požehnanie“.

Baraka prekonáva viaceré historické rekordy, bude prvou jadrovou elektrárňou v celom regióne, no ako Slovák Marek Rolinec, ktorý momentálne pracuje ako vedúci oddelenia kultúry bezpečnosti na projekte Baraka v rozhovore vysvetľuje, určite nebude poslednou. Prvý blok s výkonom 1 345 MWh začali Arabi stavať v roku 2012 a v roku 2017 ho chceli mať spustený, no kvôli bezpečnostným a regulačným požiadavkám došlo k ročnému zdržaniu. Naťahovačkám je však koniec a spoločnosť Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) vlastniaca Baraka v utorok oznámila, že úspešne ukončila zavážanie 241 palivových kaziet.

Štyri bloky Jadrovej elektrárne Baraka by mali s kapacitou 5 600 MWh po dokončení pokrývať 25% spotreby elektrickej energie emirátov.

Palivo už je zavezené

V atómke teraz započne proces energetického spúšťania, pri ktorom sa budú postupne testovať systémy 1. bloku, predtým, než prejdú na úplnú výrobu elektrickej energie. Po dokončení tejto fázy plánujú v priebehu niekoľkých mesiacov začať komerčnú prevádzku. Zvyšné tri bloky, ktoré Enec stavia, sú takisto tesne pred dokončením. Štvrtý blok je hotový na viac ako 83%, 3. blok na viac než 91% a 2. blok na viac ako 95%.