Rakúsko dnes oznámilo, že plánuje žalovať Európsku komisiu (EK) na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu za to, že umožnila Maďarsku rozšíriť jadrovú elektráreň (JE) Paks. Vo vyhlásení na svojej internetovej stránke rakúsky spolkový minister pre trvalo udržateľný rozvoj, poľnohospodárstvo a cestovný ruch povedal, že rakúska vláda požiada súd, aby zrušil uznesenie EK o schválení rozšírenia.

EK začala vyšetrovanie štátnej pomoci poskytnutej projektu Paks 2 v novembri 2014. V marci minulého roka schválila projekt vybudovania dvoch nových reaktorov, ktoré budú financované s pomocou ruskej štátnej jadrovo-energetickej spoločnosti Rosatom, po tom, ako dozorné orgány uviedli, že maďarské orgány súhlasili s viacerými opatreniami na zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže.

Vyhlásenie

Rakúsko však dnes povedalo, že toto rozhodnutie nebude akceptovať. „My vo vláde sme súhlasili s tým, že existujú dostatočné dôvody na podanie žaloby,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Pomoc EÚ je prípustná len vtedy, keď je postavená na spoločnom záujme. Pre nás nie je jadrová energia ani trvalou formou dodávok energie, ani odpoveď na klimatické zmeny.

Projekt za 12 miliárd eur

Očakáva sa, že dva plánované bloky JE Paks 2 začnú komerčnú prevádzku v rokoch 2026 a 2027, uviedol Attila Aszódi, komisár maďarskej vlády pre projekt Paks 2, koncom minulého roka v Bruseli.

Podľa dohody podpísanej v roku 2014 Rusko dodá pre Paks 2 dva tlakovodné reaktory VVER-1200, ako aj pôžičku vo výške až 10 miliárd eur na financovanie 80% projektu v hodnote 12 miliárd eur.