Rusko schvaľuje plány infraštruktúry pre svoju prvú plávajúcu jadrovú elektráreň

Ruská Glavgosexpertiza, odborná organizácia Ministerstva výstavby pre posudzovanie projektovej dokumentácie a výsledkov technického prieskumu, schválila dokumenty týkajúce sa výstavby pobrežných a vodných stavieb a zariadení infraštruktúry na podporu prvej plávajúcej jadrovej elektrárne Akademik Lomonosov.

0
109
Akademik Lomonosov
Ruská plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov. Zdroj: Lev Fedoseyev/TASS

O prvých úspechoch plávajúceho giganta Akademik Lomonosov sme vás informovali začiatkom tohto roka. 21 000 tonové plavidlo vtedy vyrobilo prvých 10 000 MWh elektriny pre rozvodnú sieť autonómnej oblasti Čukotka, no Rusko má so svojou plávajúcou elektrárňou oveľa väčšie plány.

Postupne pripravili dokumenty, ktoré podrobne špecifikujú plány na výstavbu budov a stavieb na brehoch Peveckého prieplavu na uskladnenie špecializovaného zariadenia potrebného pre fyzickú ochranu zariadení elektrárne Akademik Lomonosov.

Plány zahŕňajú prístrešok pre lode, zariadenia vrátane automobilov, terénnych vozidiel a snežných skútrov. Na bezpečné kotvenie lode sa postaví stacionárne mólo. Myslelo sa aj na výstavbu potrubných podpier, osvetľovacieho stožiaru a sklzu. Budú tam platformy pre vozidlá a vonkajšie vodné, tepelné, elektrické a komunikačné siete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alexander Comley Ltd (@alexcomltd),

Developerom je jadrový prevádzkovateľ Rosenergoatom a generálnym projektantom je Atomenergo, obe dcérske spoločnosti štátnej jadrovej spoločnosti Rosatom.

Glavgosexpertiza uviedla, že Akademik Lomonosov sa stane základom energetickej infraštruktúry priemyselného centra Chaun-Bilibino, ktoré má bohaté ložiská zlata, striebra, medi a ďalších neželezných kovov. Pomôže regiónu znížiť závislosť na dovážaných fosílnych palivách, znížiť sadzby za elektrickú a tepelnú energiu a zlepšiť sociálne podmienky a environmentálnu situáciu v regióne.

Zariadenie bude použité aj na nahradenie stratenej kapacity, keď bude jadrová elektráreň v Bilibine na začiatku nasledujúceho desaťročia natrvalo odstavená. Ide o najmenšiu a najseverejnejšiu jadrovú elektráreň na svete. Jej tri reaktory boli k sieti boli pripojené v rokoch 1975, 1976 a 1977.