Veľká Británia oznámila „významnú podporu“ pre jadrové technológie novej generácie. Spojené kráľovstvo sa chce stať svetovým lídrom vo vývoji jadrových technológií novej generácie.

Vláda uviedla, že počas nasledujúcich troch rokov poskytne finančné prostriedky vo výške až 56 miliónov libier (63 miliónov eur) na podporu výskumu a vývoja inovatívnych moderných a malých modulárnych reaktorov, posúdenie ich realizovateľnosti a urýchlenie vývoja sľubných návrhov. Vláda bude tiež podporovať dozorné orgány pri budovaní kapacít potrebných na hodnotenie a povolenie projektov malých reaktorov. Vytvorí expertnú finančnú skupinu, ktorá bude informovať o tom, ako projekty malých reaktorov môžu zvýšiť súkromné ​​investície.

Okrem toho vláda plánuje spustiť druhú fázu svojho programu pre jadrové inovácie, vrátane až 8 miliónov libier na prácu na moderných metódach bezpečnosti a ochrany a štúdiách v oblasti vyspelých palív.

Culhamské centrum získa 86 miliónov libier na výskum fúzie

Spojené kráľovstvo tiež oznámilo, že finančné prostriedky vo výške 86 miliónov GBP (97 miliónov EUR) použije na vytvorenie národnej platformy pre technológiu jadrovej syntézy v Centre pre energiu jadrovej syntézy v Culhame v grófstve Oxfordshire.

Investícia posilní „vedúce postavenie UK na svete v oblasti výskumu a vývoja v oblasti jadrovej syntézy“ a umožní firmám na britských ostrovoch uchádzať sa o ďalšiu miliardu libier v medzinárodných zmluvách pre technológie jadrovej syntézy vrátane Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER) v Cadarache vo Francúzsku.

Minister otvoril konzultácie o vhodných lokalitách pre nové jadrové elektrárne v UK

Britský minister energetiky Richard Harrington navrhol ďalšie kroky, ktoré umožnia, aby nové veľké jadrové projekty požiadali o súhlas s plánmi po roku 2025. Vláda začala konzultácie o navrhovanom procese a kritériách na nájdenie potenciálne vhodných lokalít pre jadrové elektrárne (JE) s výkonom vyšším ako 1 000 MW s jediným reaktorom v rokoch 2026 až 2035. Vyhlásenie národnej politiky UK uvádza osem lokalít potenciálne vhodných na nasadenie nových JE do konca roku 2025.

Harrington tiež oznámil, že vláda otvorí v novom roku konzultácie o plánoch UK pre zariadenia na hlbinné zneškodňovanie rádioaktívneho odpadu. Umožní to rozvoj infraštruktúry vo výške niekoľkých miliárd libier, čo vytvorí tisíce pracovných miest a príležitostí pre britské spoločnosti v dodávateľskom reťazci.