Čínsky najvyšší predstaviteľ jadrovej bezpečnosti odsúdil americkú čiernu listinu čínskych jadrových spoločností, varoval však, že tento krok by v konečnom dôsledku mohol poškodiť americké spoločnosti.

Liu Hua, vedúci Národnej správy jadrovej bezpečnosti, uviedol, že multilateralizmus a protekcionizmus USA poškodia záujmy spoločností v oboch krajinách, ale môžu posilniť výskum a vývoj čínskych spoločností a zlepšiť ich kreativitu. Informovali o tom hongkongské  noviny South China Morning Post.

Čína má veľa partnerov v jadrovom priemysle

Liu poukázal tiež na to, že trh pre jadrovú spoluprácu je široký a že ďalšie krajiny, okrem USA, sa už podieľajú na jadrovom priemysle v Číne. Francúzsko a Rusko sú čínskymi partnermi v oblasti jadrovej spolupráce a projekty spolupráce, vrátane zariadení na výrobu jadrovej energie a prepracovateľských zariadení, napredujú.

Americké ministerstvo obchodu zaradilo v auguste na čierny zoznam subjektov čínsku skupinu China General Nuclear Power Group (CGN) a jej dcérske spoločnosti, pričom tvrdilo, že spoločnosti „sa zapojili alebo umožnili úsilie o získanie vyspelej americkej jadrovej technológie a materiálu na vojenské využitie v Číne“.

CGN povedala čínskym štátnym novinám Securities Times, že po predbežnej analýze skupina verí, že vplyv na rozvoj CGN bude obmedzený. V júli mala CGN v prevádzke 23 komerčných jadrových reaktorov s výkonom 25 GW a päť, s celkovým výkonom 6,35 GW, vo výstavbe.