Foratom: Jadro poskytuje Európanom nízkouhlíkovú budúcnosť

0
94

Jadrová energia môže pomôcť Európskej únii dosiahnuť udržateľnú a nízkouhlíkovú budúcnosť a súčasne poskytnúť ľuďom spoľahlivú a dostupnú elektrickú energiu, uviedla v stanovisku bruselská priemyselná skupina Foratom.

Stanovisko Foratomu poukazuje na tri hlavné výhody jadrovej energie: udržateľnosť životného prostredia, energetickú nezávislosť a hospodársky prínos.

Foratom povedal, že úlohu jadrovej energie v úsilí Európy o udržateľnú a nízkouhlíkovú budúcnosť potvrdila stratégia Európskej komisie „A Clean Planet for All“, ktorá ukazuje, ako EÚ plánuje do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutralitu.

V stratégii komisia zdôrazňuje, že jadrová energia bude tvoriť základ európskeho energetického systému bez emisií uhlíka spolu s obnoviteľnými zdrojmi energie. Každý z ôsmich možných scenárov pre Európu zahŕňa značný podiel elektriny vyrobenej jadrovou energiou. „Uznanie jadrovej energie Európskou komisiou ako základného prvku nízkouhlíkovej budúcnosti Európy je krok správnym smerom,“ povedal riaditeľ skupiny Foratom Yves Desbazeille.

„Je dôležité mať na pamäti, že jadrová energia je schopná nielen znížiť emisie CO2, ale prináša aj mnoho ďalších výhod, pretože zabezpečuje bezpečnosť dodávok energie a je environmentálne, ekonomicky a sociálne udržateľná.“