Gitarista kapely U2 vidí v jadre riešenie klimatických zmien

Hudobník David Evans, známy ako The Edge, spochybňuje praktickosť obnoviteľných zdrojov energie a žiada zásadné prehodnotenie využívania jadrovej energie.

0
99
The Edge, gitarista kapely U2, foto: Wikimedia Commons

David Evans, známy gitarista britskej kapely U2, ktorého fanúšikovia hudby poznajú pod prezývkou The Edge, vyhlásil, že je potrebné, aby krajiny v záujme naplnenia klimatických cieľov zvážili využívanie jadrovej energie novej generácie.

Hudobník v stredu 14. apríla vystúpil na podujatí, ktoré organizovala investičná spoločnosť VentureWave Capital a na ňom sa nechal počuť: „Musíme sa vážne zamyslieť nad tým, či nám naša súčasná stratégia obnoviteľných zdrojov umožní zvládnuť situáciu. Mali by sme byť pripravení na prehodnotenie určitých vecí.“

Podľa Evansa je nevyhnutná ochota otvoriť sa možným riešeniam, ktoré ponúka jadrová energetika tretej generácie. „Ten dosah, ktorý majú slnečné fotovoltaické články a veterné turbíny na pôdu, veď tu ide o obrovské množstvo zeme, ktoré sme nútení obetovať týmto obnoviteľným zdrojom. Je to skutočne praktické?“ pýta sa rocker, ktorého výroky si všimol írsky denník Independent.

Slávny The Edge svoj postoj adresoval aj na margo politiky írskej vlády, ktorá sa vyhýba dialógu o budúcej výstavbe jadrových elektrární v krajine. Napriek tomu sa hudobník zo skupiny U2 označuje za „večného optimistu“ a citujúc mladú švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú, zdôraznil, že zmena klímy si od politikov žiada „katedrálne zmýšľanie“. „Každý z nich premýšľa iba v hraniciach volebných období a každý hľadá okamžitý výsledok. My všetci však máme moc našimi hlasmi zmocniť politikov k tomu, aby začali myslieť na dlhodobé ciele.“

Pripomeňme, že írska legislatíva počíta dosiahnutím nulových emisií CO₂ do roka 2050. Írsko však doteraz vlastné klimatické ciele podlieza, veď napríklad za rok 2018 malo tretie najvyššie emisie na jedného obyvateľa zo všetkých členských štátov EÚ.