Ukrajina chce zapísať Černobyľ na zoznam Svetového dedičstva UNESCO

Ukrajinská vláda vyvíja značné úsilie, aby sa odstavená Černobyľská atómová elektráreň dostala na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

0
129
Černobyľská jadrová elektráreň
Černobyľská jadrová elektráreň s ochrannou kupolou pokrývajúcou pozostatky štvrtého reaktora. Zdroj: https://phys.org/

Vláda, dúfajúc, že to krajine prinesie viac financií aj turistov, spustila iniciatívu, ktorá by jej umožnila požiadať zmienenú organizáciu o ochranu tejto lokality, informovala vo štvrtok tlačová agentúra Reuters.

Černobyľská atómová elektráreň, bývalé zariadenie zo sovietskej éry, sa v roku 1986 stala dejiskom dosiaľ najzávažnejšej jadrovej havárie v dejinách. Počas záťažovej skúšky vybuchol jeden z reaktorov a veľkú časť Európy zasiahol rádioaktívny mrak. Z okolia elektrárne evakuovali desaťtisíce obyvateľov. Areál je odvtedy spustnutý, tak ako neďaleké mesto Pripjať.

Bezprostredne pri katastrofe zahynulo 31 pracovníkov závodu a hasičov, väčšinou na akútnu chorobu z ožiarenia. Tisíce ďalších ľudí neskôr podľahli chorobám súvisiacim s radiáciou, aj keď celkový počet obetí a dlhodobé účinky na zdravie zostávajú predmetom diskusií.

„Sme presvedčení, že uvedenie Černobyľu na zoznam Svetového dedičstva UNESCO je prvým a dôležitým krokom k tomu, aby sa toto unikátne miesto stalo jedinečným záujmovým cieľom pre celé ľudstvo. Jeho význam ďaleko presahuje hranice Ukrajiny. Nejde len o spomínanie, ale aj o dejiny a ľudské práva,” uviedol ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko.

Lokality, ktoré sa usilujú o záštitu UNESCO, musia byť najskôr zahrnuté do národného zoznamu kultúrneho a historického dedičstva Ukrajiny. Tkačenko uviedol, že jeho rezort nedávno rozhodol aj o zaradení obrovského vojenského radaru postaveného v 70. rokoch neďaleko mesta Černobyľ. Diskutuje sa tiež o celej uzavretej zóne Černobyľskej atómovej elektrárne. Ukrajina si 26. apríla pripomenie 35. výročie černobyľskej havárie.