Kirgizsko uvažuje o moratóriu na prieskum a ťažbu uránu

0
180

Kirgizsko zvažuje zavedenie moratória na prieskum, vývoj a ťažbu uránových ložísk v Strednej Ázii. Cieľom zákona je zabezpečiť radiačnú a environmentálnu bezpečnosť obyvateľov Kirgizska.

„Je pravdepodobné, že v budúcnosti budú vyvinuté bezpečné metódy ťažby uránu a tória, ale o realizovateľnosti vývoja uránových ložísk rozhodnú naši potomkovia“, povedal Almambet Sykmamatov, jeden z troch poslancov, ktorí predložili návrh.

Tento mesiac parlament Kirgizska prijal uznesenie zakazujúce všetky prieskumy, rozvoj a ťažbu uránových zdrojov v krajine, napriek tomu, že predtým vydal licencie viacerým zahraničným spoločnostiam, vrátane kanadskej Azarga Uranium.

Podľa agentúry Reuters môže tento krok vystaviť kirgizskú vládu požiadavkám na odškodnenie od zahraničných investorov.

Rozhodnutie parlamentu prišlo po sérii protestov proti ťažbe uránu a prieskumu, ktorý dostal podporu prezidenta Kirgizska Sooronbaja Jeenbekova na začiatku minulého týždňa.

Kirgizsko má históriu ťažby a spracovania uránu z čias sovietskej éry a v súčasnosti vykonáva sanačné práce v niekoľkých lokalitách zdedených zo sovietskej éry, sponzorované zo zahraničia.

Navrhovaný zákaz preto vylučuje opätovné spracovanie odpadu v uránovej hlušine zo sovietskej éry.