Nový americký jadrový blok Vogtle 3 dodal do siete prvú elektrinu

Nový jadrový blok Vogtle 3 v Georgii v USA prvýkrát dodal elektrinu do siete. Tým sa začala záverečná fáza uvádzania do komerčnej prevádzky.

0
63
Americká energetická spoločnosť Georgia Power oznámila dosiahnutie dôležitých míľnikov pri výstavbe nových jadrových blokov Vogtle 3 a 4.
Americká energetická spoločnosť Georgia Power oznámila dosiahnutie dôležitých míľnikov pri výstavbe nových jadrových blokov Vogtle 3 a 4. Foto: Georgia Power

Americká energetická spoločnosť Georgia Power oznámila dosiahnutie dôležitých míľnikov pri výstavbe nových jadrových blokov Vogtle 3 a 4. Tretí blok elektrárne pripojili do siete 1. apríla, blok následne dodal do siete prvú vyrobenú elektrinu.

Inžinieri začali tiež s horúcimi prevádzkovými skúškami na štvrtom bloku. Výstavba dvoch reaktorov AP1000 sa začala v roku 2013. Bloky budú uvedené do komerčnej prevádzky v polovici tohto roka (Vogtle 3) alebo na prelome rokov 2023 a 2024 (Vogtle 4).

„Dnešok znamená prvý deň výroby čistej a spoľahlivej energie na novom jadrovom bloku, ktorý bude slúžiť našim zákazníkom nasledujúcich 60 až 80 rokov,“ povedal Kim Greene, nový predseda predstavenstva, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Georgia Power 1. apríla.

Operátorov teraz čaká zvyšovanie výkonu reaktora tretieho bloku a vykonanie testov na rôznych úrovniach výkonu. Blok prvýkrát dosiahol kritický stav 6. marca, kedy operátori bezpečne spustili jadrovú reakciu v reaktore, pri ktorej z vzniká teplo na výrobu pary. Komerčná prevádzka bloku Vogtle 3 je v súčasnosti naplánovaná na máj alebo jún tohto roka.

Pokrok v projekte Vogtle 4

Blok Vogtle 4 tiež dosiahol ďalší míľnik. Ide o začiatok horúcich funkčných skúšok, ktoré majú určiť pripravenosť na zavážanie jadrového paliva. Spoločnosť Georgia Power predpokladá, že blok Vogtle 4 bude uvedený do prevádzky koncom štvrtého štvrťroka tohto roka alebo začiatkom prvého štvrťroka 2024.

„Očakávame, že tieto dva nové bloky budú po uvedení do prevádzky zásobovať viac ako 500 000 domácností a podnikov ako čisté zdroje energie s nulovými emisiami. Spoločnosť Southern Nuclear bude nové bloky prevádzkovať v mene spoluvlastníkov, spoločností Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities,“ uviedla Georgia Power v tlačovej správe.