Nový americký reaktor Vogtle 3 bezpečne dosiahol kritickú úroveň

Spoločnosť Georgia Power oznámila, že nový blok AP1000 bezpečne dosiahol kritický stav. Ide o prvý nový jadrový blok v USA postavený za viac ako 30 rokov.

0
63
Jadrová elektráreň Vogtle.
Jadrová elektráreň Vogtle. Zdroj: Southern Nuclear

Dosiahnutie kritického výkonu reaktora znamená zjednodušene to, že štiepna reakcia je udržateľná a reaktor môže začať dodávať tepelnú energiu na výrobu pary a následnú výrobu elektriny po ďalšom zvýšení výkonu.

Výkon reaktora sa teraz bude postupne zvyšovať na úroveň, pri ktorej bude turbogenerátor synchronizovaný s elektrickou sieťou. Potom začne blok prvýkrát dodávať elektrickú energiu do siete. Po synchronizácii so sieťou budú prevádzkovatelia pokračovať vo zvyšovaní výkonu bloku, až kým nedosiahne plný výkon.

Počas celého procesu uvádzania do prevádzky budú vykonávané testy, aby sa overilo, či všetky systémy fungujú spoločne tak, ako bolo navrhnuté. Prevádzkové postupy budú kontrolované aj počas fázy uvedenia do prevádzky. Až potom sa môže jednotka považovať za spôsobilú na komerčnú prevádzku.

Spoločnosť Georgia Power v súčasnosti predpokladá, že komerčná prevádzka bloku Vogtle 3 sa začne v máji alebo júni.

Rozšírenie existujúcej elektrárne

Dva bloky AP1000 spoločnosti Westinghouse sú vo výstavbe v lokalite Vogtle neďaleko mesta Waynesboro v štáte Georgia, kde sú v súčasnosti v prevádzke dva tlakovodné reaktory spustené v rokoch 1976 a 1979. Prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Georgia Power Chris Womack uviedol, že spoločnosť sa naďalej zameriava na bezpečné uvedenie bloku do prevádzky. Dosiahnutie kritického stavu reaktora je jedným z posledných krokov v procese spúšťania a vyžaduje si „obrovskú starostlivosť a pozornosť k detailom od zúčastnených tímov,“ povedal.

Po desaťročiach bezpečnej a spoľahlivej prevádzky reaktorov Vogtle 1 a 2 je tento míľnik ďalším krokom k súčasnej prevádzke štyroch blokov v JE Vogtle, čím sa táto elektráreň stáva najväčšou svojho druhu v USA.

Je to skutočne vzrušujúce obdobie, pretože sa pripravujeme na spustenie nového jadrového bloku, ktorý bude nášmu štátu slúžiť čistou energiou bez emisií ďalších 60 až 80 rokov.

– Chris Womack
prezident a generálny riaditeľ, Georgia Power

Doteraz posledným reaktorom, ktorý bol v USA spustený pred reaktorom Vogtle 3, bol blok Watts Bar 2 v roku 2016. Výstavba tohto reaktora sa začala v roku 1973, v roku 1985 bola pozastavená a práce sa obnovili v roku 2007.

Prevzatie projektu od spoločnosti Westinghouse

Výstavba dvoch reaktorov AP1000, reaktorov generácie III+ s plne pasívnymi bezpečnostnými systémami a modulárnou konštrukciou, sa začala v JE Vogtle v roku 2013. Práce na treťom bloku sa začali v marci a na štvrtom bloku v novembri toho istého roku.

Spoločnosti Southern Nuclear a Georgia Power, dcérske spoločnosti Southern Company, prevzali riadenie projektu výstavby v roku 2017 od spoločnosti Westinghouse.

Pasívny chladiaci systém pre reaktor AP1000. Zdroj: Westinghouse
Pasívny chladiaci systém pre reaktor AP1000. Zdroj: Westinghouse

„Je nám cťou zdieľať tento neuveriteľný okamih so spoločnosťami Southern Nuclear, Georgia Power, spoluvlastníkmi projektu a celým tímom vo Vogtle,“ povedal prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Westinghouse Patrick Fragman. „Je to významný krok na ceste k čistej, spoľahlivej a bezpečnej energii pre obyvateľov Georgie a budúce generácie.“

Reaktorové bloky spoluvlastnia spoločnosti Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities. Prevádzkovať ich bude spoločnosť Southern Nuclear. Podľa súčasných plánov bude štvrtý blok uvedený do prevádzky pred koncom prvého štvrťroka 2024.

Reaktory AP1000 na svete

V Číne sú v prevádzke štyri bloky AP1000, ďalšie štyri sú vo výstavbe a ďalšie dva sa plánujú. Poľsko si tento projekt vybralo aj pre svoj jadrový program a uvažuje sa o jeho nasadení v Českej republike, Bulharsku a na Ukrajine.