Poľsko kladie základy pre prvé jadrové reaktory

0
521
Poľsko

Poľsko kladie základy na vybudovanie svojich prvých komerčných jadrových energetických reaktorov v regióne Pomoranska na severe krajiny. Poľskému rozhlasu to povedal minister energetiky Krzysztof Tchórzewski.

Poľský šéf energetiky uviedol, že investičný cyklus jadrovej elektrárne trvá približne 10 rokov, ale predtým by mali prebehnúť prípravné práce, ktoré môžu trvať niekoľko rokov. Mnohé prípravy ale už majú za sebou. „Pre toto zariadenie boli vybrané lokality v severozápadnom regióne Poľska.“ Tamojšie obce sa pripravujú na výstavbu.

Poľsko v roku 2014 spustilo národný program jadrovej energetiky, ktorý zahŕňal výstavbu kapacity až 6 GW do roku 2035, ale nová vláda od svojho nástupu k moci v roku 2015 odkladala konečné rozhodnutie o prijatí programu. Nedávny návrh energetickej stratégie vyzval na výstavbu prvého jadrového bloku v Poľsku do roku 2033 a ďalších päť alebo šesť do roku 2043.

Vládne zdroje uviedli, že Poľsko sa bude usilovať o podiel jadrovej energie 6% do začiatku až do polovice 30. rokov a podiel jadra 15-20% do roku 2050, aj keď to bude závisieť od konečného rozhodnutia o jadrovom programe a jeho financovaní. Vláda dúfa, že v najbližších mesiacoch prijme konečné rozhodnutie o jadrovej energii, ale kľúčom k tomuto projektu je dohoda o modeli financovania.

Poľsko sa zdráha financovať výstavbu jadrových elektrární, ak by malo vytvoriť dlh. Namiesto toho chce model založený na kapitále.

jadrová elektráreň poľsko

Podpora novej jadrovej elektrárne v Poľsku vzrástla

0
Šesťdesiatdeväť percent obyvateľov žijúcich v blízkosti navrhovaných miest pre jadrové elektrárne v Poľsku podporuje ich výstavbu. Je to drobný nárast v porovnaní so 67%...