Prvé liatie betónu pre poľskú jadrovú elektráreň pravdepodobne už o štyri roky

Poľsko očakáva, že v roku 2028 zaleje prvý betón pre pilotný blok tlakovodného reaktora (PWR) AP1000 vo svojej prvej jadrovej elektrárni. Uviedol to námestník štátneho tajomníka pre strategickú energetickú infraštruktúru Maciej Bando.

0
34
Poľsko, jadrová elektráreň
Poľsko vsádza na jadrovú energetiku.

Liatie betónu, míľnik naznačujúci formálne začatie výstavby jadrovej elektrárne, sa najskôr očakávalo v roku 2026. Komentár námestníka štátneho tajomníka pre strategickú energetickú infraštruktúru Macieja Bandoa potvrdzuje, že pôvodný harmonogram bude potrebné posunúť tak, aby sa umožnili prípravné a licenčné činnosti.

V rámci nového jadrového programu Poľsko plánuje vybudovať 6 000 až 9 000 MW inštalovaného jadrového zariadenia s komerčnou prevádzkou prvého jadrového bloku z navrhovanej skupiny šiestich na rok 2033. Zvyšok bude nasledovať v priebehu 30. rokov a začiatkom 40. rokov.

V novembri 2022 si Varšava vybrala americkú spoločnosť Westinghouse, aby dodala svoju technológiu AP1000 PWR pre prvú jadrovú elektráreň s tromi blokmi v blízkosti dedín Lubiatowo a Kopalino, severozápadne od Gdanska na pobreží Baltského mora v provincii Pomoransko.

Nová vládna koalícia vo Varšave, ktorá sa ujala úradu v decembri 2023, však prisľúbila, že do konca roka 2024 prehodnotí a aktualizuje jadrový program, čiastočne s ohľadom na potrebu aktualizovať harmonogram a prípadne zahrnúť vývoj malých modulárnych reaktorov.

Miestni pozorovatelia a experti už naznačili, že rok 2026 sa stal čoraz nereálnejším cieľom začiatku výstavby. Prvé spustenie závodu by sa tiež muselo posunúť z roku 2033 na rok 2035. Začiatkom tohto roka námestník ministra pre klímu a životné prostredie Milosz Motyka povedal, že „je možné“ jednoročné oneskorenie v prípravách na výstavbu jadrovej stanice v severnej provincii Pomoransko.

Všetky tri reaktory mohli byť v prevádzke v roku 2039

Motyka uviedol, že podľa poľského jadrového programu na rok 2020 bolo v pláne vydať environmentálne rozhodnutie do konca roku 2022, čo sa stalo až v septembri 2023.

Paulina Hennig-Kloska, poľská ministerka pre klímu a životné prostredie, pre rozhlas RMF povedala, že vláda zvažuje možnosť dodania prvej jadrovej elektrárne do roku 2033, ale „je o tom veľa pochybností“.

Marzena Czarnecka, poľská ministerka priemyslu, 8. mája na platforme sociálnych médií X uviedla, že „prvú elektrinu“ vyrobí plánovaná jadrová elektráreň v roku 2035, pričom sa očakáva, že všetky tri AP1000 budú online v roku 2039. Objasnenie vydala po tom, čo 7. mája oznámila verejnoprávnemu vysielateľovi TVP Info, že „jadrová energia v Poľsku bude spustená“ až v roku 2039.

Spoločnosť Bechtel so sídlom v USA vykonáva geologické štúdie v lokalite Lubiatowo-Kopalino, ktorých ukončenie sa očakáva do konca roka 2024. Výsledky sa použijú na podporu projektu plánovanej jadrovej stanice a na poskytnutie správy o lokalite poľskému dozornému orgánu v rámci procesu povoľovania stavby. Koncom roka 2023 vytvoril Westinghouse konzorcium s Bechtelom pre poľský projekt novej výstavby.