Rusi ustupujú z Černobyľu, MAAE príde pomáhať

0
48
Černobyľská jadrová elektráreň
Černobyľská jadrová elektráreň s ochrannou kupolou pokrývajúcou pozostatky štvrtého reaktora. Zdroj: https://phys.org/

Ruské jednotky, ktoré obsadili jadrovú elektráreň (JE) v Černobyle, vrátili minulý týždeň kontrolu späť Ukrajine. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) zároveň štartuje projekt pomoci černobyľskej JE, jeho súčasťou sú dodávky dôležitých zariadení na monitorovanie radiácie. Agentúra oznámila, že Rusko presunulo dva vojenské konvoje smerom k Bielorusku, zatiaľ čo tretí konvoj opustil neďaleké mesto Slavutyč.

Ruské sily „písomne“ vrátili kontrolu nad Černobyľom personálu ukrajinskej JE. „Ukrajina oznámila, že v Černobyle zostala časť ruských síl, ale predpokladá sa, že tieto sily sa pripravujú na odchod,“ uviedla MAAE.

MAAE príde do Černobyľu

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi na tlačovej konferencii povedal, že Rusko mu neuviedlo žiadne dôvody na odchod z Černobyľa. „Išlo o vojenské rozhodnutie a dôvody neboli na stole,“ povedal. Agentúra informovala, že s ukrajinskými úradmi komunikuje o vyslaní prvej podpornej misie do Černobyľu a mala by sa uskutočniť v najbližších dňoch. „Veľmi, veľmi skoro sa budeme sťahovať do Černobyľu,“ povedal Grossi na tlačovej konferencii. A ďalej pripomenul, že Agentúra „nedokázala potvrdiť správy o Rusoch, ktorí dostávali vysoké dávky radiácie, keď sa nachádzali v zakázanej zóne Černobyľa.“ Podľa Grossiho je všeobecná radiačná situácia v okolí elektrárne celkom normálna.

Ukrajinský štátny úrad pre jadrovú reguláciu (SNRIU) po obsadení lokality okupantmi hlásil, že automatizované systémy monitorovania radiácie ukázali dávky gama žiarenia prekračujúce kontrolné úrovne v častiach zakázanej zóny. Jeho analýza pripisuje tieto údaje pohybu ťažkej vojenskej techniky v oblasti a následnému narušeniu rádioaktívnych zvyškov a prachu na zemi.

Správy o kontaminácii sa nepotvrdili

Grossi povedal, že v čase okupácie namerali vyššie hodnoty. „Počuli sme správy o kontaminácii, ale žiadne z nich sa nepotvrdili,“ dodal s tým, že na Ukrajine absolvoval sériu kľúčových stretnutí, aby podporil úsilie o začatie technickej pomoci v záujme bezpečnosti a ochrany jadrových zariadení krajiny. Na juhu Ukrajiny sa stretol s predstaviteľmi ukrajinskej vlády a vzápätí v ruskom Kaliningrade rokoval s ruskými predstaviteľmi.

Na margo trojstrannej rámcovej dohody, ktorú očakával, šéf MAAE povedal: „Rozhodol som sa zamerať na bezpečnosť a ochranu jadrových elektrární. Máme dohodnutý rámec, ale rozdiel je v tom, že sme oddelene diskutovali s Ruskom a Ukrajinou  a dohodli sme sa na tom budúcich aktivitách. Ide o veľmi podrobný zoznam.“ Súčasťou dohôd sú fyzická prítomnosť expertov MAAE a bezpečnostné kontroly v ukrajinských jadrových zariadeniach. O Černobyle povedal, že ho musia prevádzkovať jeho vlastní operátori a jeho fyzická integrita musí byť chránená zamestnancami, ktorí pracujú za normálnych podmienok, nie podľa príkazov Rusov. „Na to sme poukazovali od prvého dňa. Ide o krok správnym smerom. Prídeme tam čoskoro a je potrebné urobiť veľa technickej práce,“ dodal Rafael Grossi.