USA investujú miliardy do vodíkovej infraštruktúry

0
51

V USA s podporou vlády vytvoria sieť regionálnych vodíkových centier – uzlov (H2Hubs) v hodnote 8 miliárd dolárov (USD). Podrobnosti o programe, ktorý bude súčasťou zákona o infraštruktúre, prinieslo Ministerstvo energetiky USA (Department of Energy, DOE) s tým, že chce vybrať lokality pre takéto uzly, pričom jeden z nich sa využije pri výrobe vodíka z jadrovej energie.

Jeden z H2-centier (H2Hubs) sa zameria na výrobu zeleného vodíka z obnoviteľnej energie, ďalší využije na výrobu zeleného vodíka jadrovú energiu a ďalší sa pokúsi dokázať možnosti výroby vodíka z fosílnych palív s pomocou technológií, ktoré umožňujú zachytávať emisie oxidu uhličitého. Ministerstvo energetiky USA zároveň vytvorilo súťaž na vodíkové „inkubátory“, ktoré by implementovaním efektívnych technológií prispeli k znižovaniu nákladov na výrobu čistého vodíka.

Oznámenie DOE prišlo deň po tom, ako firmy Westinghouse a Bloom Energy spoločne ohlásili zámer vyvinúť elektrolyzéry využiteľné na komerčnom trhu s jadrovou energiou, pričom avizovali aj podporu amerického Ministerstva energetiky pri vývoji vodíkových uzlov.

Vodík vyrobia z jadra aj obnoviteľných zdrojov

H2Hubs vytvoria lokálnu infraštruktúru na podporu využívania vodíka s cieľom znižovať náklady na jeho výrobu, prepravu aj skladovanie. Zároveň vytvoria sieť výrobcov a spotrebiteľov vodíka. Podľa chystanej legislatívy musí jeden zo štyroch plánovaných centier využívať jadrovú energiu na jeho výrobu.

Vodík má potenciál dekarbonizovať viaceré sektory vrátane ťažkej dopravy, výroby ocele a chemických závodov. USA ročne vyprodukujú asi 10 miliónov ton vodíka, no väčšina z toho je takzvaný sivý vodík vyrobený zo zemného plynu úpravou metánu s použitím pary.

Technológia elektrolýzy, ktorá využíva elektrickú energiu na výrobu vodíka z vody, by mohla produkovať vodík nepretržite pomocou elektriny a tepla z jadrových elektrární. V USA prebiehajú s týmto zámerom pilotné projekty vo viacerých jadrových elektrárňach (Palo Verde, Nine Mile Point, Davis Besse a Prairie Island).

Čistý vodík je možné vyrábať aj pomocou elektriny z obnoviteľných zdrojov alebo z elektrární na fosílne palivá, ktoré využívajú technológie zachytávania a ukladania uhlíka. V roku 2021 DOE spustilo projekt Hydrogen Shot, ktorým chce zo všetkých zdrojov znížiť náklady na 1 dolár za 1 kg čistého vodíka za desaťročie. DOE oznámilo, že vyberie z vodíkových uzlov, ktoré prispejú k vytváraniu pracovných príležitostí s ohľadom na konečné využitie a geografickú rozmanitosť týchto projektov.

Čítajte viac: 

Bude vodík palivom budúcnosti?