Akademik Lomonosov sa pripravuje na prvú výmenu paliva

Prvá ruská plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov uskutoční do konca roka prvú výmenu paliva.

0
69
Akademik Lomonosov
Ruská plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov. Zdroj: Lev Fedoseyev/TASS

Čerstvé jadrové palivo od spoločnosti TVEL už dorazilo do ruského mesta Pavey v regióne Čukotka, kde elektráreň kotví. Elektráreň, ktorá bude uvedená do prevádzky v máji 2020, má dva reaktory a zásobuje región teplom aj elektrickou energiou. Ruský Rosatom oznámil, že jeho dcérska spoločnosť TVEL dodala nové jadrové palivo pre plávajúcu jadrovú elektráreň Akademik Lomonosov. Historicky prvé doplnenie paliva do elektrárne by sa malo uskutočniť do konca roka.

„Na rozdiel od bežných pozemných veľkých reaktorov, ktoré si vyžadujú čiastočnú výmenu palivových tyčí každých 12 až 18 mesiacov, tieto reaktory podstupujú výmenu paliva každých niekoľko rokov. Zahŕňa to vyloženie celej aktívnej zóny reaktora a vloženie čerstvého paliva,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe.

Plávajúca elektráreň má dva reaktory KLT-40S, ktoré sú založené na reaktoroch používaných v jadrových ľadoborcoch. Súčasná výmena sa týka len jedného z reaktorov, zatiaľ čo Rosatom plánuje vymeniť palivo v druhom v priebehu roka 2024. Elektráreň je dlhá 144 metrov, široká 30 metrov a má celkový výtlak 21 000 ton.

Najsevernejšia jadrová elektráreň

Akademik Lomonosov kotví v Peveku, najsevernejšom ruskom meste v Čukotskej oblasti so štyrmi tisíckami obyvateľov. Podľa Rosatomu by dva reaktory, každý s elektrickým výkonom 35 MW, mohli zásobovať elektrinou 100-tisícové mesto. Okrem elektrickej energie elektráreň dodáva aj tepelnú energiu – v maximálnom výkone až 44 MW.

„Skúsenosti z prevádzky plávajúcej elektrárne sa stali základom pre návrh reaktorov pre najnovší rad jadrových ľadoborcov 22220. Doteraz boli spustené už tri takéto ľadoborce,“ dodal Rosatom. Nová plávajúca elektráreň nahradila vyradené bloky jadrovej elektrárne Bilibino a uhoľnej elektrárne Čaunskaja, ktoré boli v prevádzke viac ako 70 rokov.