Americkí „zelení“ ľavičiari otočili. Ocasio-Cortez: Jadru nechávame dvere otvorené

Podobný zvrat čakal len málokto. Zarytá zástankyňa obnoviteľných zdrojov Alexandria Ocasio-Cortezová urobila ústretový krok k jadru.

0
144
Alexandria Ocasio-Cortez. Foto: Wikipedia
Alexandria Ocasio-Cortez. Foto: Demokrati v Senáte USA (http://democrats.senate.gov)

Jadrová energetika sa ako nízkouhlíkový zdroj snaží o politickú akceptáciu nielen v rámci európskej taxonómie (o ktorej píšeme tu), ale aj za Atlantikom v rámci tzv. New Green Deal. „Ak sú obhajcovia obnoviteľných energií zároveň obhajcami klímy, prečo bojujú za zatvorenie jadrových elektrární, ktoré majú nulové emisie oxidu uhličitého, a bijú sa za riešenia, ktoré si budú vyžadovať spaľovanie ďalších fosílnych palív?“ pýtali sme sa ešte v januári… Teraz prišlo nečakané prekvapenie, keď tvár americkej Novej zelenej dohody, radikálna ľavicová politička a kandidátka demokratov Alexandra Ocasio-Cortez (na twitteri pod nickom @AOC) prišla s vyjadrením, že nechce zastávať žiadnu pre- ani protistranu. A hoci je zástankyňou takzvaných obnoviteľných zdrojov, ako uviedla: „Green New Deal necháva dvere otvorené aj jadrovej energii.“

Prekvapujúce vyjadrenie:

KTO JE
Alexandra Ocasio-Cortez?

Radikálna ľavicová politička pochádza z chudobných pomerov, z portorickej rodiny. Narodila sa v Bronxe, otec jej zomrel, keď mala 18 rokov, a matka umývala toalety, aby uživila rodinu. AOC sa podarilo úspešne skončiť univerzitu v Bostone, študovala ekonomiku a verejné financie v oblasti daňových systémov a zdravotníctva a jej profesor Laurent Bouton si ju pamätá ako jednu z najlepších študentiek. Po škole si zarábala ako barmanka – ešte aj vtedy, keď kandidovala do kongresu.

Len čo sa stala poslankyňou za demokratov, bola hosťom jedného z najsledovanejších televíznych programov 60 minút, kde v priamom prenose navrhla zdaniť bohatých Američanov daňou vo výške od 60 do 70 percent.

Podobne, ako v Európe, aj v USA sa jadro snaží verejnosti vysvetliť, že jadrová energia je bezpečná, škálovateľná, má dostatočnú rýchlosť výroby energie a samozrejme nízke emisie.

Znižovanie uhlíkových emisií začalo byť skutočne pálčivým problémom a zrejme si to uvedomuje aj Ocasio-Cortezová. Svet potrebuje funkčné technológie a zástancovia obnoviteľných zdrojov, ale aj jadra by mali konečne nájsť spoločnú reč. Obdobné vyjadrenia začínajú naznačovať pozitívny smer.

„Prvotný pokus o zblíženie sa Novej zelenej dohody a jadrovej energie bol neúspešný, avšak teraz to vyzerá ako jasný začiatok obojstranného konsenzu. Každému musí byť jasné, že bez jadra to jednoducho nejde,“ uviedol David Blee, prezident a generálny riaditeľ Rady pre jadrový priemysel USA.

Jadro je čisté

Organizácia The Sunrise Movement, ktorá sympatizuje s názormi Novej zelenej dohody, nedávno uviedla na pravú mieru, že v žiadnom prípade nechcú, aby boli jadrové elektrárne zatvorené a nahradené zemným plynom či uhlím. Ocasio-Cortezová sa síce priklonila za nedávne zatvorenie newyorskej atómovej elektrárne Indian Point, ktorú považovala za zastaranú. „Jedna elektráreň postavená pred mnohými rokmi nepredstavuje technológiu, ktorú používame dnes,“ uviedla.

Obrovský posun nastal aj v otázke, či je jadro čistým obnoviteľným zdrojom energie s nulovými emisiami alebo nie. Podľa slov Ocasio-Cortezovej aj neobnoviteľné zdroje ako vodná energia, jadro či niektoré zdroje biomasy sa stále môžu v porovnaní s fosílnymi palivami považovať za čisté. Podľa odborníkov však už nemáme čas vyberať si, ktorá technológia je najlepšia a štáty by mali čo najskôr investovať do všetkých zdrojov, ktoré dokážu vyprodukovať energiu bez emisií.