Významný pokrok dosiahli pri sanácii vonkajších priestorov okolo jadrovej elektrárne (JE) Fukušima-Daiiči s dekontaminačnými činnosťami, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri znižovaní dávok, odznelo na sérii stretnutí medzi MAAE a japonským ministerstvom životného prostredia (MŽP).

MŽP na stretnutiach, ktoré sa konali v Tokiu a Fukušime, uviedlo, že plánované dekontaminačné práce v intenzívne kontaminovanej oblasti okolo odstavenej JE sa takmer skončili. Táto oblasť zahŕňa 104 obcí v ôsmich prefektúrach. Dekontaminačné práce v špeciálnej oblasti dekontaminácie (SDA) boli dokončené, uviedla ministerka.

SDA zahŕňa oblasti prefektúry Fukušima, ktoré boli najviac znečistené rádioaktívnym spadom, pozostávajúce z 11 obcí v zakázanej zóne alebo plánovanej evakuačnej zóne, ktoré boli buď do 20 km od JE Fukušima-Daiiči, alebo mali ročné kumulatívne dávky viac ako 20 mSv.

MŽP uviedlo, že sa dosiahol pokrok v preprave pôdnych vakov z dočasných úložísk do dočasného skladovacieho zariadenia a pri vytvorení národného rámca umožňujúceho návrat evakuovaných osôb do oblastí, kde je návrat ťažký.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.