Elon Musk: „Extrémne bezpečné“ jadrové elektrárne sa dajú postaviť

Elon Musk je zástancom jadrovej energie. Takto sa vyjadril nedávno počas rozhovoru o udržateľnej ťažbe bitcoinu na Konferencii B-Word organizovanej Crypto Council for Innovation.

0
159
Elon Musk
Elon Musk, foto: James Duncan Davidson

Jadrová energia sa podľa Muska dá považovať za „čistú“, pretože pri jej výrobe nedochádza k uvoľňovaniu skleníkových plynov. Bohužiaľ, následkom niekoľkých závažných nehôd staršie jadrové elektrárne získali zlú povesť.

Myslím si, že moderné jadrové elektrárne sú bezpečné. Sú opakom toho, čo si o nich ľudia myslia. Som naozaj presvedčený, že sa dajú postaviť extrémne bezpečné jadrové zariadenia. A pritom hovorím o štiepení, fúziu nepotrebujeme.

– Elon Musk
generálny riaditeľ Tesla a SpaceX

Štiepenie jadra je proces, ktorý sa využíva v konvenčných jadrových reaktoroch. Pri fúzii neutrón narazí do väčšieho atómu a rozdelí ho na dva menšie atómy, pričom dochádza k uvoľneniu energie.

Fúzia je opačnou reakciou ako štiepenie. Pri fúzii sa menšie atómy narazia o seba a pripoja s k ťažšiemu atómu, pričom dochádza k uvoľneniu energie. Fúzia je proces, ktorým vyrába energiu slnko.

„Tam na nebi máme veľký fúzny reaktor, voláme ho slnko. Vychádza každý deň na oblohu,“ povedal Musk.

Niektorí sa zasadzujú za fúziu ako za bezpečnejší spôsob výroby jadrovej energie, pretože pri štiepení vzniká rádioaktívny odpad, a ten zostáva veľmi dlho nebezpečný. Pri fúzii, na druhej strane, nevzniká žiadny dlhodobý rádioaktívny odpad (ďalší z dôvodov).

Problémom je, že pri súčasnom stave technológií fúzia vyčerpá všetku vyrobenú energiu len na udržanie reakcie, a tak nezostáva žiadna „čistá energia“ na napájanie ďalších zariadení. Na komercializácii fúznej energie pracuje niekoľko spoločností, no zatiaľ neúspešne.

Viac jadrových elektrární

Musk sa na Konferencii B-Word bližšie nevyjadril, akým spôsobom by sa dala vyrobiť „extrémne bezpečná“ jadrová energia. Ale už roky verejne podporuje používanie jadrovej energie.

„Mali by sme postaviť viac jadrových elektrární,“ povedal Musk v 2007 počas rozhovoru s PBS. „Myslím, si, že je to určite lepší spôsob výroby elektriny, než v elektrárňach na uhlie alebo zemný plyn.“

Podľa Úradu USA pre energetické informácie v súčasnosti pochádza približne 20 % vyrobenej energie v USA z jadrových zdrojov. V priebehu rokov konvenčné jadrové energetické technológie využívajúce štiepenie výrazne pokročili. Napríklad Bill Gates založil pokročilú jadrovú spoločnosť, TerraPower, ktorá inovuje technológie starších elektrární.

Napriek tomu voči využívaniu jadrovej energie vládne silný odpor. Navzdory všetkým inováciám jej oponenti hovoria o rizikách súvisiacich s jadrovou energiou a považujú za lepšiu alternatívu sústrediť sa na zveľaďovanie obnoviteľných zdrojov energie, akými sú solárna a veterná energia.