V roku 2017 bolo vo svetovej energetike o 26 TWh viac elektrickej energie z jadra. Dôvod? Nové jadrové kapacity.  V celosvetovom energetickom mixe pribudla jadrová výroba podobná slovenským podmienkam, keďže u nás sa každoročne vyrobí okolo 28-30 TWh.

Podľa predbežných odhadov Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) tvorila výroba z jadra desať percent z celkovej výroby elektrickej energie – asi 2500 TWh – a vzrástla o 3% oproti roku 2016.

Svoj podiel na vzraste jadra má aj Japonsko, ktoré obnovilo prevádzku reaktorov po havárii Fukušima-Daiiči, spôsobenej zemetrasením a prílivovou vlnou. Napriek tomu prírastok jadrovej kapacity v celosvetovom meradle ledva prekročil kapacity odstavených atómiek v roku 2017.

Svetová spotreba elektrickej energie vzrástla o 3,1%, čo je výrazne viac ako celkové zvýšenie dopytu po energii. Čína a India spoločne predstavovali 70% tohto rastu.

Globálny dopyt po energii sa zvýšili o 2,1% v roku 2017, viac ako dvojnásobok tempa rastu v roku 2016, a dosiahol 14 050 miliónov ton ropného ekvivalentu (Mtoe) v porovnaní s 10 035 Mtoe v roku 2000.

Fosílne palivá pokryli viac ako 70% rastu dopytu po energii, zatiaľ čo dopyt po zemnom plyne rástol najviac a dosiahol rekordný podiel 22% celkovej spotreby energie. Obnoviteľné zdroje tiež výrazne rástli a pokryli približne štvrtinu celosvetového rastu dopytu po energii, zatiaľ čo jadro pokrylo zvyšok rastu.

Celkový podiel fosílnych palív na globálnom dopyte po energii v roku 2017 zostal na úrovni 81%, čo je úroveň, ktorá zostala stabilná viac ako tri desaťročia napriek silnému rastu obnoviteľných zdrojov energie.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.