Minireaktory z 3D tlačiarne sľubujú jadrovej energii lepšiu a ekonomicky výhodnejšiu budúcnosť

Malé jadrové reaktory pre mnohých stelesňujú budúcnosť jadrového priemyslu. Americké národné laboratórium Oak Ridge sa tento nápad rozhodlo posunúť na ešte vyššiu úroveň.

0
192
Chladiaca veža

V laboratóriách Oak Ridge National Laboratory v Tennessee by v roku 2023 mala odštartovať obrovská novinka. Mnohí ľudia považujú jadrový priemysel za veľmi konzervatívny, čo by mali zmeniť práve novo vznikajúce malé reaktory. Héliom chladený minireaktor programu Transformational Challenge Reactor by mal mať veľmi výkonné, a pritom cenovo dostupné jadro. Bude totiž vyrobené na 3D tlačiarni z karbidu kremíka. Išlo by o vôbec prvý jadrový reaktor na svete s aktívnou zónou vyrobenou takýmto spôsobom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oak Ridge National Laboratory (@oakridgelab),

Cieľom tímu Kurta A Terraniho je zrýchliť výrobu jadrových systémov, ktoré budú mať aj naďalej očakávaný výkon. Podľa ich slov by minireaktory mohli podstatne zmeniť jadrovú energetiku, ako ju doteraz poznáme. Americké reaktory stále fungujú na technológii, ktorá má svoje najlepšie roky už za sebou. Aj z tohto dôvodu proti nim protestuje čoraz viac zástancov obnoviteľných zdrojov. Terrani sa obáva, že pokiaľ sa jadrový priemysel v USA nepohne vpred, mohol by sa ocitnúť na energetickom smetisku.

3D tlač sa osvedčila aj v iných oblastiach

Jadroví inžinieri si už dávno všimli, ako úspešne sa dnes 3D tlač využíva vo viacerých oblastiach. Platí to aj na odvetvia, o ktorých by to pred pár rokmi čakal len málokto. Pomocou 3D tlačiarne sa začali vyrábať raketové motory či iné komponenty, ktoré musia čeliť extrémnym podmienkam. Tento spôsob výroby umožňuje používať tvary a materiály, ktoré sa predtým takmer nevyužívali. Ďalším pozitívom je určite aj podstatná rýchlosť a dostupná cena.

 

Odborníci nevidia dôvod, prečo by sa 3D tlač nemohla stať kľúčovou technológiou aj pri konštrukcii budúcich jadrových reaktorov. Technológia, ktorú vyvíja Terraniho tím, je pokročilý héliom chladený minireaktor. Časť z neho bude vyrobená z klasických komponentov, avšak celé jadro reaktoru bude vytlačené v 3D tlačiarni z karbidu kremíka. Ide totiž o extrémne odolný materiál, ktorý prakticky nie je možné roztaviť.

Práve v reaktore sa odohráva zásadná časť výroby energie, a to štiepenie jadrového paliva, najčastejšie uránu. Nachádzajú sa v ňom aj komponenty, ktoré túto reakciu regulujú. Znie to ako hudba budúcnosti, no časť reaktora vyrobená v 3D tlačiarni má merať len pol metra. Celý novo vzniknutý minireaktor bude mať zatiaľ výkon 3 MW, čo by vystačilo tisícke amerických domácností.