Nemecký vicekancelár obhajuje vyraďovanie atómiek aj počas hrozby nedostatočných dodávok plynu

Nemecký vicekancelár Robert Habeck obhajoval záväzok vlády ukončiť používanie jadrovej energie na konci tohto roka aj uprostred obáv z toho, že Rusko môže úplne zastaviť dodávky zemného plynu.

0
98
Nemecko

Robert Habeck, ktorý je tiež ministrom hospodárstva a klímy a je zodpovedný za energetiku, tvrdí, že ponechanie niekoľkých zostávajúcich reaktorov v prevádzke by vyriešilo len málo problémov spôsobených možným nedostatkom zemného plynu.

„Jadrová energia nám tam vôbec nepomáha,“ povedal minister Habeck. „Máme problém s vykurovaním alebo problém v priemysle, ale nie problém s elektrinou – aspoň nie všeobecne v celej krajine.“

Hlavný plynovod z Ruska do Nemecka bol odstavený z dôvodu každoročnej údržby a v Berlíne rastie znepokojenie, že Moskva nemusí obnoviť dodávky plynu podľa plánu.

Plynovod Nord Stream 1, hlavný nemecký zdroj ruského plynu, má byť mimo prevádzky do 21. júla z dôvodu rutinných prác, ktoré podľa prevádzkovateľa zahŕňajú „testovanie mechanických prvkov a automatizačných systémov“.

Nemecký kancelár Olaf Scholz nedávno v parlamente povedal, že vylúčil predĺženie prevádzky jadrových elektrární v krajine. Vyhlásil, že jeho vláda posúdila možnosti predĺženia prevádzkovej životnosti aj po plánovanom dátume ukončenia na konci roka 2022 „bez akejkoľvek ideológie“ a dospela k záveru, že dlhšie využívanie jadrovej energie nie je z technického hľadiska uskutočniteľné a prinieslo by málo pre posilnenie energetického systému krajiny.

Konečné odstavenie hrozí na konci roka

Za posledné desaťročie Nemecko odstavilo všetky svoje komerčné jadrové elektrárne okrem troch, ktoré sa majú vypnúť do konca roka, napriek tomu, že stále vyrábajú približne 13 % elektrickej energie v štáte.

Postupné vyraďovanie jadra, ktoré bolo prvýkrát oznámené koncom 90. rokov a potom potvrdené Angelou Merkelovou po havárii vo Fukušime v roku 2011, sa tešilo veľkej obľube. Nafúknuté ceny energií a geopolitické riziká spojené so závislosťou od Ruska však podnietili výzvy na jeho zvrátenie.

Nemecké združenie jadrovej energetiky KernD vyvrátilo argumenty vlády proti predlžovaniu životnosti jadrových elektrární s tým, že neexistujú žiadne právne ani bezpečnostné dôvody, prečo by reaktory nemohli pokračovať vo výrobe elektriny.

V decembri boli odstavené tri bloky – Brokdorf, Grohnde a Gundremmingen C. Tri ďalšie – Isar-2, Emsland a Neckarwestheim-2 – zostávajú v prevádzke, no ich ukončenie je naplánované do konca roka.