IER: Nemecká Energiewende vedie k neistým dodávkam energie

Ak Nemecko zotrvá pri vyraďovaní uhlia aj jadrovej energie, stratí ekvivalent 43% zabezpečenej produkcie v roku 2018.

0
120

Nemecký prechod k obnoviteľným zdrojom energie, alebo Energiewende, vedie k neistej dodávke energie a ovplyvňuje národné hospodárstvo, uviedol Inštitút pre energetický výskum (IER) so sídlom vo Washingtone. Nemecko plánuje do roku 2022 postupne odstaviť všetky svoje jadrové elektrárne a do roku 2038 uhoľné elektrárne v prospech obnoviteľnej energie, predovšetkým nestabilnej veternej a solárnej energie, čo spôsobuje prudký nárast cien elektrickej energie a problémy elektrickej siete.

Ak Nemecko zotrvá pri vyraďovaní uhlia aj jadrovej energie, stratí ekvivalent 43% zabezpečenej produkcie v roku 2018.

„Nemecké ceny elektrickej energie sú už štyridsaťpäť percent nad európskym priemerom a sú trojnásobkom priemerných cien elektriny v USA, pričom ekologické dane teraz predstavujú päťdesiatštyri percent cien elektrickej energie pre domácnosti.“

Podľa IER sú potrebné „radikálne zmeny“ na nápravu elektrického systému vrátane budovania prenosových vedení osemkrát rýchlejšie ako v súčasnosti, výstavby nových záložných elektrární a inštalácie nástrojov na kontrolu dopytu po elektrine, čo by viedlo k ešte vyššiemu zvýšeniu cien elektrickej energie.

Po havárii v jadrovej elektrárni Fukušima-Daiiči v roku 2011 sa Nemecko rozhodlo do roku 2022 odstaviť svoj jadrový park. V Nemecku je v komerčnej prevádzke sedem jadrových elektrární z pôvodných sedemnástich, ktoré ešte v roku 2011 vyrábali elektrinu. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu bolo dvadsaťdeväť blokov natrvalo odstavených.

Začiatkom tohto roka niekoľko významných nemeckých priemyselníkov tvrdilo, že rozhodnutie vlády o postupnom vyraďovaní jadrovej energie bolo chybou. Jedným z nich bol predseda skupiny Volkswagen Herbert Diess, ktorý povedal: „Ak to v oblasti ochrany klímy myslíme vážne, jadrové elektrárne by mali pracovať dlhšie.“

V auguste noviny Die Welt v úvodníku uviedli, že na to, aby Nemecko zostalo v popredí európskej energetickej a klimatickej politiky, musí byť v blízkej budúcnosti otvorené všetkým nízkouhlíkovým technológiám, ktoré zahŕňajú aj jadrovú energiu.