O rýchlom reaktore BN-1200 chcú rozhodnúť až v roku 2022

Rýchle množivé reaktory ľudstvu umožnia využiť všetok energetický potenciál uránu aj tória a zabezpečiť prevádzkovanie jadrovej energetiky na tisícročia.

0
1460
BN-800 v JE Belojarsk je jediný sodíkový reaktor na svete, ktorý vyrába elektrinu z paliva MOX. Foto: Rosenergoatom
BN-800 v JE Belojarsk je jediný sodíkový reaktor na svete, ktorý vyrába elektrinu z paliva MOX. Foto: Rosenergoatom

Výskum a vývoj dizajnu ruského rýchleho množivého reaktora BN-1200 by mal byť dokončený pred koncom roka 2021 a v roku 2022 sa štátna jadrová spoločnosť Rosatom rozhodne, či bude alebo nebude pokračovať s jeho výstavbou. Na konferencii Atomeco 2019 v Maďarsku to uviedol Vladimír Asmolov z Rosatomu. Ešte v roku 2015 Rusko uviedlo, že výstavba plánovaného bloku BN-1200 bola odložená najmenej na rok 2020, pričom štátny jadrový prevádzkovateľ Rosenergoatom uviedol potrebu zlepšiť palivo pre reaktor a potvrdiť ekonomickú uskutočniteľnosť projektu.

Podľa Asmolova sú Rusi presvedčení, že náklady na výstavbu rýchlych reaktorov s výkonom 1200 MW budú porovnateľné s nákladmi na tradičné tlakovodné reaktory s VVER-1200, ktoré Rosatom stavia aj za hranicami Ruska.

Rýchle množivé reaktory ľudstvu umožnia využiť všetok energetický potenciál uránu aj tória a zabezpečiť prevádzkovanie jadrovej energetiky na tisícročia. Efektívnejšie dokážu spaľovať aj transurány, ktoré sú najproblematickejšie zložkou vyhoreného paliva z klasických jadrových elektrární. Tak by sme podstatne znížili objem aj nebezpečnosť vyhoreného jadrového paliva, ktorý by sme mali ukladať do trvalého podzemného úložiska.

Odklady

Na základe vyhlášky ruskej vlády z augusta 2016 krajina plánuje do roku 2030 výstavbu jedenástich nových jadrových reaktorov, medzi ktorými sú aj dvaja sodíkom chladené reaktory BN-1200 na rýchle neutróny. Rýchle reaktory BN-1200 budú vybudované na elektrárňach Belojarsk a Južný Ural. Rosenergoatom plánoval postaviť dva bloky BN-1200 v Belojarsku s plánovanou komerčnou prevádzkou od roku 2025. Ak sa začne s výstavbou, najvýkonnejší rýchly množivý reaktor by podľa ruského ekonomického denníka Kommersant mohol byť uvedený do prevádzky dokonca až v roku 2036.

Výstavba však tiež závisí od výsledkov prevádzky pilotného bloku Belojarsk 4 BN-800, ktorý začal komerčnú (!) prevádzku v októbri 2016. S elektrickým výkonom 789 MW tento blok prekonal dovtedy najvýkonnejší rýchly reaktor BN-600, Belojarsk 3, s výkonom 560 MWe. Plánovaný blok Belojarsk 5 s dizajnom BN-1200 má využívať väčšie palivové súbory ako BN-600 a BN-800 a zjednodušený proces výmeny paliva.

Prečo je to dôležité? Pre uzavretie palivového cyklu

Prírodný urán obsahuje len 0,7% uránu 235, ktorý používajú na produkciu energie klasické tepelné reaktory, a zostávajúci podiel predstavuje takmer výhradne urán 238. Pre tepelné reaktory, ktoré predstavujú drvivú väčšinu energetických reaktorov na svete, musí byť podiel izotopu 235 zvýšený na približne 5%, ale aj napriek tomu dokážu využiť len niekoľko percent uránu. Zostávajúci materiál ide do dočasného úložiska vyhoreného paliva, a ak ho neobohatíme resp. „nezrecyklujeme“ v rýchlych reaktoroch, budeme ho musieť uložiť definitívne. Aj napriek tomu, že sme nevyužili až 95% jeho energie.

Preto sú tu rýchle reaktory. Na štiepenie paliva využívajú zmes oxidov uránu a plutónia a dokážu generovať plutónium v takom množstve, ktoré bude stačiť pre ne samotné ako nové palivo, pričom zároveň poslúžia na výrobu paliva do iných reaktorov. Recykláciou použitého jadrového paliva je možné zvýšiť zhruba stokrát objem energie získavanej z prírodného uránu. Ruská spoločnosť OKBM Afrikantov vyvíja BN-1200 ako ďalší krok vpred v budúcich reaktorových dizajnoch, známych pod označením Generácia IV.