Jadrový priemysel by mal preskúmať, ako sa môže poučiť z toxických havárií, aby sa zlepšil spôsob riešenia dôsledkov jadrovej udalosti na duševné zdravie, hovorí report Agentúry pre jadrovú energiu (NEA) pri Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Duševné zdravie je najväčším dlhodobým problémom verejného zdravia po jadrových nehodách na jadrových elektrárňach (JE) Three Mile Island a Černobyľ. Duševné zdravie je opäť naliehavým problémom verejného zdravia po havárii JE Fukušima-Daiči v roku 2011 v Japonsku. Po toxických haváriách väčšinou prichádza sled psychologických a fyzických následkov.

Havárie spojené s ožiarením, či už reálne alebo vnímané, majú zložité a pretrvávajúce emocionálne účinky, pravdepodobne preto, že žiarenie je neviditeľné a všeobecne sa vníma ako také, ktoré môže predstavovať dlhodobú hrozbu pre zdravie.

Podľa správy OECD-NEA sa prekročenie miery chorobnosti psychiatrických porúch v prvom roku po toxickej havárii pohybuje od 25 do 75% v závislosti od závažnosti katastrofy, od načasovania a metodiky hodnotenia.

Zatiaľ čo možno počítať počet mŕtvych, zranených alebo hospitalizovaných, je ťažšie kvantifikovať psychologické a sociálne dôsledky – neexistuje žiadna univerzálna jednotka na označenie rozsahu úzkosti, depresie, sociálneho narušenia alebo rodinných ťažkostí, ktoré tieto udalosti prinášajú.

Napriek obrovským fyziologickým a sociálnym nákladom na toxické havárie, až do nedávna sa pri posudzovaní nepriaznivých účinkov katastrof nezohľadňovali tieto faktory.

Závažnosť tejto správy dokladuje aj príklad z Fukušimy, kde tsunami spôsobilo haváriu na jadrovej elektrárni. Problémom aj doteraz nie je rádioaktivita, ale psychologické následky pre ľudí, ktorí sa nemôžu vrátiť naspäť do svojich domovov. V roku 2013 to zhodnotil aj časopis Nature: „Japonsku sa podarilo ochrániť ľudí pred fyzickými následkami ožiarenia – ale nie od psychologických následkov.“

Podobne ako OECD-NEA už aj experti v medicínskom odbornom magazíne The Lancet upozorňovali skôr na psychologické než priamo zdravotné následky havárií.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.