Otočia Francúzi rozhodnutie odkloniť sa od jadra? Táto správa naznačuje, že áno.

Francúzska vláda požiadala spoločnosť EDF, aby sa pripravila na „nový štart“ jadrovej energie s plánmi na výstavbu šiestich blokov EPR v priebehu nasledujúcich 15 rokov, uviedli noviny Le Monde.

0
134
Elektráreň Flamanville 3. Foto: EDF (20/06/2019)
Jedinou komerčnou jadrovou elektrárňou vo výstavbe vo Francúzsku je momentálne Flamanville-3.

Podľa novín Le Monde ministerka životného prostredia Elisabeth Borneová a minister financií Bruno Le Maire v liste predsedovi EDF uviedli, že spoločnosť bude musieť postaviť šesť nových blokov EPR – tri páry reaktorov EPR na troch rôznych miestach. Odstup medzi výstavbou každého dvojbloku bude asi štyri roky, s osemnásťmesačným odstupom medzi jednotlivými blokmi. Pôvodný článok denníka Le Monde vo francúzštine nájdete tu.

Ministri od EDF požadujú pripraviť spätnú väzbu z výstavby prvého EPR v krajine, vo Flamanville-3 v Normandii, a to do polovice novembra, ako aj kapacitnú analýzu jadrového sektora do polovice decembra. Štátna EDF sa k správe nevyjadrila, avšak podľa agentúry Reuters z informácií získaných z ministerstva financií tento list nemá byť základom pre rozhodnutia o budúcnosti jadra vo Francúzsku.

Chcú si udržať know-how

Prezident Emmanuel Macron začiatkom tohto roka avizoval, že sa okolo roku 2022 rozhodnú, či EDF bude môcť stavať nové reaktory. V dôsledku oneskorení a prekročenia rozpočtu vo Flamanville-3 sa vláda ešte nezaviazala stavať nové reaktory, keď staré odstavia.

Rozhodneme sa okolo roku 2022 o tom, čo Francúzsko urobí s novou generáciou EPR, v závislosti od výsledku štúdií a dosiahnutého pokroku.

Emmanuel Macron

V novembri 2018 Macron sľúbil do roku 2035 znížiť podiel jadra v energetickom mixe na 50% z dnešných približne 70%. Podľa neho reaktory EPR musia byť súčasťou technologického mixu aj v budúcnosti a Francúzsko si musí udržať priemyselnú kapacitu a know-how na výstavbu nových reaktorov.

Plán

Začiatkom roka 2019 zverejnený energetický plán Francúzska požaduje, aby sa do roku 2023 natrvalo odstavilo štyri až šesť jadrových reaktorov – vrátane dvoch na JE Fessenheim – a aby sa kapacita jadrovej výroby obmedzila na 63,2 GW. Teda približne tam, kde je dnes.

Podľa plánu do roku 2035 chcú odstaviť 14 reaktorov, rozhodnutia sa však budú odvíjať od vývoja spotreby a vývozu elektrickej energie, vývoja obnoviteľných zdrojov, od zistení jadrového dozoru ASN a priorite zaistenia bezpečnosti dodávok.