Polovica dnešných emisií CO2 vo svete sa vyprodukovala za posledných 30 rokov a vlády a priemysel musia spolupracovať ako nikdy predtým, aby zabezpečili, že nasledujúce tri desaťročia povedú k čistej energie budúcnosti. Toto bol konsenzus diskusie o mnohostranných partnerstvách, ktorá sa konala na Medzinárodnej konferencii o zmene klímy a úlohe jadrovej energie v sídle Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Viedni.

Takáto budúcnosť nie je reálna, ak si budú jadrové elektrárne a priemyselné odvetvia obnoviteľnej energie naďalej konkurovať riešeniam klimatických zmien, než aby spolupracovali so spoločným cieľom. Účasť na konferencii Medzinárodnej agentúry pre energiu z obnoviteľných zdrojov (IRENA) bola preto vítaným znakom pokroku.

INTERNÉ VZŤAHY

Luca Angelino, z divízie pre podporu krajín a partnerstvo IRENA , a Wei Huang, riaditeľ energetického plánovania, riadenia informácií a znalostí MAAE, predstavili spôsoby, akými príslušné organizácie pracujú na budovaní partnerstiev. V súvislosti s prvou konferenciou MAAE v oblasti klimatických zmien, Wei Huang povedal:

„Túto platformu sme ponúkli, aby si členské štáty mohli spolu sadnúť a diskutovať o tejto možnosti.“

Angelino zdôraznil, že odvetvie obnoviteľnej energie nie je jednotné, ale zahŕňa technológie, z ktorých každá má svoje vlastné atribúty a výzvy, a často si navzájom konkurujú o uznanie a investície. „Ľudia majú tendenciu používať výraz ‚obnoviteľné zdroje energie‘ ako synonymum,“ povedal, „ale hovoríme o rôznych technológiách, ktoré sú veľmi rozmanité. Coalition for Action je príležitosťou pre vývojárov rôznych technológií – vodných, veterných, solárnych a geotermálnych – na nájdenie spoločného základu pre spoluprácu,“ dodal.

SPOLUPRÁCA

Suzie Jaworowski, z Úradu pre jadrovú energiu Ministerstva energetiky USA, zdôraznila podporu jadrovej energie zo strany americkej administratívy. Na 8. ministerskom zasadnutí o čistej energii (CEM8), ktoré sa konalo v Pekingu v roku 2017, americký minister energetiky Rick Perry zaznamenal neprítomnosť jadrovej energie v programe. Priamym výsledkom jeho pozorovania je podľa Jaworowskej začatie mimovládnej iniciatívy v oblasti jadrovej inovácie: Čistá energetická budúcnosť (NICE Future) na konferencii CEM9 v Kodani v máji 2018. Táto iniciatíva pevne zaradila jadrovú energiu do diskusií o čistej energii na ministerskej úrovni.

„Iniciatívu NICE Future založili tri vedúce krajiny, Spojené štáty americké, Kanada a Japonsko, ktoré spoločne chápu, že je skutočne dôležité dokázať, ako môžu obnoviteľné zdroje a jadrová energia spolupracovať,“ uviedla. Teraz má deväť signatárskych krajín a 14 mimovládnych organizácií a vyzvala delegátov, aby sa pripojili aj ďalšie krajiny.

Jonathan Cobb, manažér komunikácie Svetovej atómovej asociácie, vysvetlil, ako program Harmony jadrového priemyslu poskytuje jasný východiskový bod pre partnerstvá. Cieľ Harmony – do roku 2050 mať jadrovú energetiku s 25% podielom na globálnom trhu s elektrickou energiou pridaním 1 000 GWe novej kapacity – kladie 180 členom asociácie dôraz na spoluprácu.

Pokiaľ ide o spoluprácu medzi odvetviami čistej energie, povedal: „Často sú rôzne formy energie postavené proti sebe, niekedy vnútroštátnou politikou, a preto môže byť vytváranie aliancií ťažké. Je potrebné zamerať sa na oblasti, v ktorých partnerstvá so združeniami rôznych foriem nízkouhlíkovej energie môžu byť vzájomne prospešné, ak by ich spoločný vplyv na otázky politiky v oblasti klímy bol lepší, ako keby konali individuálne.“

RÔZNE PRÍSTUPY

Rovnako ako v sektore obnoviteľnej energie, aj v jadrovej energetike existujú rôzne návrhy jej úlohy pri prechode na čistú energiu.

Kirsten Gogan, výkonná riaditeľka organizácie Energy for Humanity, opísala flexibilnú jadrovú kampaň, ktorá je podľa nej jednou z prvých, keď bude pokročilá jadrová technológia zahrnutá do rozsiahleho energetického modelovania. Je založená na predpoklade, že kombinácia veternej a solárnej energie s výrobou jadrovej energie podporuje pružný energetický systém za primeranú cenu. Dizajny, ktoré prídu v nasledujúcej dekáde, napríklad malé modulárne reaktory, môžu ponúknuť zvýšenú flexibilitu pri dodávaní energie do sietí s vysokou penetráciou obnoviteľných zdrojov.

Staffan Qvist, riaditeľ Qvist Consulting, opísal, ako sú krajiny s veľkým jadrovým materiálom, s určitým prispením z obnoviteľných zdrojov energie, trvalo „zelené“ 24/7. Delegátom to dokázal pomocou electricitymap.org, ktorá ukazuje vplyv elektriny na klímu každú hodinu. Štúdia spoločnosti o švédskom elektrickom systéme, ktorý už dlhodobo vyrába jadrovú a vodnú energiu, dospela k záveru, že náklady na systém sú pri dlhodobej prevádzke existujúcich jadrových reaktorov vždy nižšie. S novými reaktormi v mixe sú nižšie, ak sú 1.) stanovené prísne emisné ciele, ktoré obmedzujú zemný plyn, a 2.) prepojenia sú realisticky modelované. Podľa argumentu o systémových nákladoch musí potom existovať trhový dizajn, ktorý umožní výrobcom nízkouhlíkovej výroby návratnosť investícií a politiky na zníženie váženého priemeru kapitálových nákladov v nových jadrových projektoch.