Startup z MIT zozbieral rekordnú sumu na rozvoj fúznej technológie

Medzi investorov v poslednom kole financovania sa zaradili aj Bill Gates, startup v oblasti jadrovej fúzie so sídlom v americkom štáte Massachusetts dokopy vyzbieral viac než 1,8 miliardy dolárov.

0
66
SPARC

Startup v oblasti jadrovej fúzie Commonwealth Fusion Systems (CFS) so sídlom v americkom štáte Massachusetts vyzbieral viac než 1,8 miliardy dolárov (USD) v najväčšej súkromnej investícii, aká sa kedy uskutočnila v tomto odvetví. Ako informoval Wall Street Journal, medzi investorov v poslednom kole financovania sa zaradili aj Bill Gates, spoluzakladateľ Microsoftu a George Soros prostredníctvom jeho Soros Fund Management. Ďalšími investormi v poslednom kole financovania spoločnosti sú zároveň Google, spoločnosť rizikového kapitálu zo Silicon Valley DFJ Growth a TIME Ventures, ktorá patrí generálnemu riaditeľovi Salesforce Marcovi Benioffovi.

Commonwealth Fusion Systems (CFS) od svojho založenia v roku 2018 už celkovo vyzbierala sumu, ktorá presiahla 2 miliardy USD. Táto technologická spoločnosť zároveň informovala, že v poslednom kole financovania vyzbierali kapitál na vybudovanie, spustenie a prevádzku prvého „komerčne relevantného“ fúzneho stroja s energetickým ziskom na svete, ktorý nazvali SPARC. Vyzbieranie financií firme zároveň umožní odštartovať práce na prvej komerčnej jadrovej elektrárni Arc, a to v súbehu s vývojom podporných technológií. Investíciu použijú na pokrok v dizajne, identifikáciu lokality a hľadanie ďalších partnerov a zákazníkov pre elektráreň.

V záujme efektívnejšieho využitia poznatkov a desaťročí výskumu v kombinácii s novou technológiou vysokoteplotných supravodivých magnetov (HTS) spoločnosť CFS spolupracuje s Massachusettským technologickým inštitútom (MIT). Práve magnety HTS jej umožnia vyvíjať a prevádzkovať kompaktné fúzne elektrárne, ktoré je možné postaviť rýchlejšie a pri nižších nákladoch.

CFS vlani v časopise Journal of Plasma Physics zverejnila sériu recenzovaných publikácií, ktoré dokladajú, že fúzny stroj SPARC dosiahne čistú energiu z fúzie. Čistá energia znamená, že plazma generuje viac energie jadrovej syntézy než používa na spustenie a udržanie procesu, čo je požiadavka na elektráreň na jadrovú syntézu. SPARC je plánovaný ako prvý kompaktný fúzny systém schopný poskytnúť čistý energetický zisk generujúci 50 MW z 25 MW vstupu.

Začiatkom tohto roka spoločnosť CFS, ktorá sa odčlenila od MIT, začala na MIT s výstavbou budovy pre SPARC, výrobného zariadenia a sídla spoločnosti. Cieľom firmy je dosiahnuť, aby SPARC produkoval komerčne relevantnú čistú energiu z fúzie do roku 2025, pričom prvá fúzna elektráreň Arc by mali dokončiť začiatkom 30. rokov 21. storočia.