Termín odstavenia prvého reaktora v Illinois sa blíži, dá sa tento proces ešte zvrátiť?

Energetická spoločnosť Exelon varuje, že bez rýchleho konania zákonodarcov sa odstaveniu dvoch blokov jadrovej elektrárne Byron nemusí dať zabrániť.

0
61
Jadrová elektráreň Byron, Illinois
Jadrová elektráreň Byron 1 & 2. Foto: Nuclear Decommissioning Collaborative

Po tom, ako senát štátu Illinois hlasoval za schválenie energetického balíka poskytujúceho miliónové dotácie pre štátne jadrové elektrárne, energetická spoločnosť Exelon varuje, že zákonodarcovia musia dohodu dokončiť do dvoch týždňov. Iba tak by sa dalo zabrániť odstaveniu dvoch blokov jadrovej elektrárne Byron, prvého z troch zariadení spoločnosti Exelon určených na možné zatvorenie.

„Aby bolo jasné, elektráreň Byron vyčerpá palivo a 13. septembra sa natrvalo odstaví, ak nebudú prijaté právne predpisy,“ uviedol hovorca spoločnosti Exelon Paul Adams. Vyhlásenie prišlo necelý deň po tom, ako Senát schválil balík čistej energie, ktorý zahŕňa dotácie poplatníkov vo výške 694 miliónov dolárov výmenou za záväzok, že spoločnosť ponechá v prevádzke svoje jadrové elektrárne Byron, Dresden a Braidwood. Zariadenia majú spolu v komerčnej prevádzke šesť reaktorových blokov – na každej elektrárni dva.

Energetická spoločnosť Exelon má v štáte Illinois celkovo v správe šesť jadrových elektrární, ktoré spolu vyrábajú viac ako 50 % elektrickej energie štátu. Sú to Braidwood, Byron, Clinton, Dresden, LaSalle a Quad Cities. Dovedna majú v komerčnej prevádzke jedenásť reaktorových blokov.

Napriek tomu, že balík čistej energie minulú stredu schválil Senát, správy z miestnej tlače naznačujú, že jeho vyhliadky v parlamente vedenom demokratmi nie sú jasné. Predseda Emanuel Welch trvá na tom, aby sa jeho kolegovia z demokratických úradov a kľúčové zainteresované strany dohodli skôr, než bude ochotný predložiť návrh zákona na hlasovanie v parlamente.

Ak budú elektrárne Byron a Dresden zatvorené, znečistenie ovzdušia sa okamžite zvýši o ekvivalent 4,4 milióna automobilov na ceste, pretože fosílne elektrárne zvýšia výrobu, aby nahradili ich bezuhlíkovú energiu.

– Paul Adams
hovorca spoločnosti Exelon

„Hoci v súčasnosti nemáme inú možnosť, ako pokračovať v prípravách na ich predčasné vyradenie, vytvorili sa prostriedky, ktoré nám umožnia zvrátiť toto rozhodnutie, ak zákonodarcovia prijmú legislatívu dosť včas na to, aby sme bezpečne vymenili palivo,“ uviedol Adams.

Núdzové právomoci

Guvernér štátu Illinois J. B. Pritzker, demokrat, vo vyhlásení uviedol, že jeho kancelária sa teší na spoluprácu s členmi parlamentu na „finalizácii energetického balíka, ktorý na prvé miesto položí spotrebiteľov a klímu“. Miestne médiá citovali senátora Dona Harmona, demokrata a predsedu senátu Illinois, ktorý si myslí, že parlament a pán Pritzker môžu dosiahnuť dohodu v priebehu niekoľkých dní.

Gina McCarthy, poradkyňa prezidenta Joea Bidena v oblasti klímy, uviedla, že niektoré existujúce elektrárne sú „úplne nevyhnutné“ na dosiahnutie cieľov USA v oblasti dekarbonizácie elektrickej siete do roku 2035. Stimuly sú zahrnuté v návrhoch na infraštruktúru, ktoré zvažuje Kongres USA. Exelon však prízvukuje, že návrhy prídu na záchranu elektrární Byron a Dresden neskoro.

Illinoisský kongresman Adam Kinzinger nedávno poslal list prezidentovi Bidenovi, v ktorom ho žiada, aby využil svoje núdzové právomoci a udržal jadrovky Byron a Dresden v prevádzke, kým nebudú môcť byť na ich finančnú podporu prijaté štátne alebo federálne energetické zákony.