Tretí blok americkej jadrovej elektrárne Vogtle už dosahuje 100-percentný výkon

Vogtle-3 v apríli tohto roka pripojili k sieti a začal vyrábať elektrinu. V júni by sa mal dočkať komerčnej prevádzky.

0
79
Americká energetická spoločnosť Georgia Power oznámila dosiahnutie dôležitých míľnikov pri výstavbe nových jadrových blokov Vogtle 3 a 4.
Americká energetická spoločnosť Georgia Power oznámila dosiahnutie dôležitých míľnikov pri výstavbe nových jadrových blokov Vogtle 3 a 4. Foto: Georgia Power

Tretí blok v jadrovej elektrárni Vogtle v Georgii dosiahol výkon 100 percent. Ide o významný míľnik na ceste ku komerčnej prevádzke, ktorú naplánovali na jún tohto roka. Vogtle-3 zaznamenal maximálny licencovaný výkon aktívnej zóny reaktora a je to vôbec prvýkrát, čo blok AP1000 dodaný spoločnosťou Westinghouse dosiahol očakávaný výkon približne 1100 MW. Ide o úroveň, ktorá umožňuje napájať elektrinou približne 500 000 domácností a podnikov.

Spoločnosť Georgia Power informovala, že Vogtle-3 prechádza skúškami v rámci celej škály prevádzky elektrárne a to vrátane bezpečnostných testov na rôznych úrovniach výkonu v reálnych podmienkach, aby zvládol komerčnú prevádzku v priebehu nasledujúcich 60 až 80 rokov.

Záverečné testy pred odovzdaním do prevádzky

Testovanie na úrovni 100 % výkonu sa zameriava na prevádzku a systémy riadenia reaktora, podporné systémy a integrovanú prevádzku elektrárne. Výkon zariadenia je monitorovaný za rôznych podmienok a údaje sa na mieste zhromažďujú a vyhodnocujú. Po dosiahnutí plného výkonu sa musia vykonať ďalšie testy na tejto výkonovej úrovni ešte predtým, ako bude blok k dispozícii na spoľahlivé odovzdanie v súlade s jeho kombinovanou prevádzkovou licenciou.

„Po úspešnom ukončení všetkých testov v procese spúšťania a po tom, ako bude blok k dispozícii na spoľahlivé nasadenie, uvedieme 3. blok JE Vogtle do komerčnej prevádzky,“ uvádza sa vo vyhlásení Georgia Power s tým, že plnohodnotná prevádzka sa očakáva v júni 2023. Georgia Power je hlavným vlastníkom projektu Vogtle, pre ktorý Westinghouse poskytol dva bloky AP1000 generácie 3+.

Prvé bloky svojho druhu v USA

Výstavba Vogtle-3 sa začala v marci 2013 a Vogtle-4 v novembri 2013. Ide o prvé bloky svojho druhu, ktoré sa stavajú v Spojených štátoch. Projekt 3. bloku JE Vogtle schválili v roku 2012 a v apríli tohto roka bol pripojený k sieti a začal vyrábať elektrinu. Medzi ďalšie významné míľniky v projekte Vogtle sa zaradili aj prvé dodávky jadrového paliva a dokončenie horúcich funkčných skúšok na 4. bloku, ktorý by mali sprevádzkovať v roku 2024.

Technológiou AP1000 z dielne Westinghouse disponuje aj Čína, ktorá v jadrových elektrárňach Sanmen a Haiyang prevádzkuje kvarteto takýchto jadrových blokov. Westinghouse tiež podpísal dohody o vybudovaní tejto technológie v Poľsku a vytvorení dodávateľského partnerstva pre ďalšie obdobné pre potenciálne projekty v Českej republike a v Slovinsku.