Ambiciózne plány Talianska: Jadro by mohlo do roku 2040 tvoriť desatinu energetickej kapacity krajiny

Taliansko má podobne ako mnohé iné európske krajiny veľmi ambiciózne plány v oblasti jadrovej energie.

0
54
Jadrová energia má dôležitú úlohu.
Taliansko má ambiciózne jadrové plány.

Po relatívne nedávnom zrušení zákazu jadrových elektrární miestnym zákonodarným zborom sa vládne plány začínajú konkretizovať. Podľa zástupcu tamojšieho ministerstva energetiky by jadrová energia mohla do konca budúceho desaťročia dosiahnuť približne 10 % inštalovaného výkonu.

Renesancia jadrovej energetiky v Taliansku zatiaľ nemá veľmi konkrétne plány, no jej obrysy sa postupne formujú. Podľa Francescy Salveminiovej, vedúcej technického sekretariátu talianskeho ministerstva energetiky, sa krajina snaží urýchliť vývoj budúcich scenárov. Okrem jadrovej energie plánuje Taliansko tiež masívny rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.

Tie by mohli byť k dispozícii už v júni tohto roka, teda približne o štvrť roka skôr ako v pôvodne plánovanom septembrovom termíne. Taliansko by tak malo byť schopné zahrnúť jadrovú energiu do národného plánu v oblasti energetiky a klímy, ktorý má byť predložený Európskej komisii do konca júna.

„Zatiaľ nemám k dispozícii presné čísla, ale môžem povedať, že v prípade nových jadrových zdrojov naše scenáre naznačujú inštalovaný výkon okolo 10 %,“ povedala Francesca Salveminiová pre Montel. Uvedený podiel sa týka cieľov energetického mixu alebo inštalovaného výkonu na roky 2040 a 2050.

Taliansko nie je v oblasti jadrovej energie úplným nováčikom. V minulosti mala krajina štyri jadrové reaktory a plánovala výstavbu ďalších. Protijadrové hnutia spolu s haváriou v Černobyle však zastavili ďalší rozvoj jadrovej energetiky v krajine. Podobne aj Taliani v referende v roku 2011 odmietli jadrovú energiu, no situácia sa v posledných rokoch mení.

Podľa Salveminiovej sa talianske scenáre budú opierať o pokrok v oblasti jadrovej energie. Budú preto zahŕňať malé modulárne vodou chladené reaktory aj pokročilé olovom chladené reaktory. Tieto nové jadrové technológie však podľa nej nebudú technologicky vyspelé do konca tohto desaťročia.