Bill Gates postaví v uhoľnej lokalite prvý sodíkový reaktor

Dosluhujúca uhoľná elektráreň v Kemmereri v americkom štáte Wyoming bola vybraná ako preferovaná lokalita pre jadrový reaktor novej generácie v rámci projektu zahŕňajúceho spoločnosti, ktoré riadia miliardári Bill Gates a Warren Buffett.

0
211
Bill Gates. Foto: TED
Bill Gates. Foto: TED

Americký vývojár reaktorov TerraPower uviedol, že si vybral lokalitu Kemmerer v blízkosti elektrárne Naughton asi 100 km severovýchodne od Salt Lake City po rozsiahlom procese hodnotenia a stretnutiach s členmi a lídrami komunity. Uviedol, že závod pre jadrový reaktor novej generácie by mohol byť v prevádzke do roku 2028.

Projektový tím hodnotil rôzne faktory pri výbere lokality elektrárne Naughton, v ktorej ostávajúce dva uhoľné bloky majú byť vyradené z prevádzky v roku 2025. Medzi tieto faktory patrila podpora komunity, fyzikálne charakteristiky lokality, schopnosť lokality získať licenciu od Komisie jadrového dozoru (NRC), prístup k existujúcej infraštruktúre a potreby siete. Kemmerer, mesto s približne 2600 obyvateľmi, bolo jedným zo štyroch miest v súťaži.

Podľa odhadov bude vo vrcholnej fáze projektu potrebných na výstavbu približne 2000 pracovníkov. Po uvedení elektrárne do prevádzky bude 250 ľudí podporovať každodenné činnosti vrátane zabezpečenia elektrárne.

Integrácia s obnoviteľnými zdrojmi

TerraPower, ktorú založil Bill Gates, a technológia GE-Hitachi vyvíjajú projekt demonštračného reaktora Natrium, ktorý je jedným z dvoch projektov pokročilých demonštračných reaktorov podporovaných Ministerstvom energetiky USA (DOE).

Plánovaný demonštračný projekt v Kemmereri bude plne funkčná elektráreň určená na overenie dizajnu, výstavby a prevádzkových vlastností technológie Natrium. Elektráreň Natrium má 345 MW sodíkom chladený rýchly reaktor so systémom skladovania energie v roztavenej soli. Technológia ukladania dokáže v prípade potreby zvýšiť výkon systému na 500 MW na viac ako päť a pol hodiny, čo by postačilo na napájanie približne 400 tisíc domácností. TerraPower uviedla, že schopnosť skladovania energie umožní elektrárni bezproblémovú integráciu s obnoviteľnými zdrojmi.

Jej zjednodušený dizajn a použitie pokročilých konštrukčných metód spôsobí, že jej výstavba bude rýchlejšia a dostupnejšia ako pri konvenčných elektrárňach, a jeho konštantne vysoká prevádzková teplota môže byť použitá na výrobu bezuhlíkového tepla alebo elektriny na dodávku do iných energeticky náročných výrobných procesov.

Natrium bude vôbec prvý komerčný reaktor v štáte Wyoming a jeden z prvých pokročilých reaktorov v prevádzke v USA.

Koniec uhlia nemusí byť až taký dramatický

V roku 2019 PacifiCorp oznámila, že do roku 2030 zredukuje svoju uhoľnú flotilu o dve tretiny a niektorí miestni ekonómovia predpokladali, že štát by mohol v nasledujúcom desaťročí stratiť približne 1600 uhoľných pracovných miest. Predvedením reaktora Natrium v odstavenej uhoľnej elektrárni Naughton môže TerraPower využiť existujúcu energetickú infraštruktúru, ktorá je na mieste – ako sú prívody chladiacej vody a distribúcia elektriny – aj pracovnej sily, uviedlo DOE.

Gary Hoogeveen, prezident a výkonný riaditeľ Rocky Mountain Power, povedal, že projekt je príležitosťou na preskúmanie toho, aká by mohla byť ďalšia generácia čistej, spoľahlivej a cenovo dostupnej výroby energie, ktorá zároveň ukazuje cestu k energetickému prechodu pre hospodárstvo Wyomingu, komunity a zamestnancov.

DOE má sedemročnú dohodu o financovaní projektu TerraPower v hodnote 2 miliárd USD, pričom spoločnosť bude investovať rovnakú sumu. Poskytnutie federálneho financovania znamená, že projekt bude výrobným aktívom v komerčnom vlastníctve.