Dlhšia životnosť jadrových zariadení by znížila systémové náklady vo Švajčiarsku

Dlhšia prevádzková životnosť švajčiarskych jadrových elektrární by podľa správy Švajčiarskej podnikovej únie znížila náklady na energetický systém o približne 11 miliárd švajčiarskych frankov a preklenula by medzeru v zimnej dodávke elektriny, ktorá je spôsobená dovozom elektriny z Bernu počas najchladnejších mesiacov.

0
126
Švajčiarska jadrová elektráreň Beznau
Švajčiarska jadrová elektráreň Beznau. FOTO: NS Energy

Správa Švajčiarskej podnikovej únie Economiesuisse tiež konštatuje, že ak by Švajčiarsko po roku 2040 postavilo nové jadrové elektrárne, bezpečnosť dodávok by sa ešte viac posilnila. Švajčiarsko má momentálne štyri komerčné jadrové elektrárne: Beznau-1, Beznau-2, Gösgen a Leibstadt, ktoré podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu poskytovali v roku 2022 36 % elektriny krajiny.

Štúdia Economiesuisse analyzuje účinky predĺženia životnosti jadrových elektrární na 65 a 80 rokov. „Výsledky hovoria samy za seba,“ uviedla únia vo vyhlásení. „Dlhšia životnosť spôsobí, že elektrický systém bude do roku 2050 lacnejší približne o 11 miliárd švajčiarskych frankov.“ Zimný výpadok elektriny by sa tak mohol uzavrieť do roku 2050.

Správa Medzinárodnej energetickej agentúry z októbra 2018 už varovala, že postupné vyraďovanie jadrových zbraní zo Švajčiarska vytvorí energetickú medzeru najmenej 20 TWh ročne, ktorú bude potrebné nahradiť inými technológiami výroby, prípadne vrátane nových kapacít na fosílne palivá.

Dodávateľ energie EWZ uviedol, že Švajčiarsko vyrobí počas celého roka viac elektriny, ako potrebuje, pričom prebytok sa predáva na európskom trhu. V chladnejších ročných obdobiach však Švajčiarsko získava dodatočnú elektrinu z iných častí Európy. Správy uvádzajú, že Švajčiarsko zvyčajne dováža počas zimy približne 5 TWh elektriny – čo zodpovedá viac ako 10 % jeho ročnej spotreby elektriny.

Otázka predĺženia životnosti je opäť na stole

Švajčiarski prevádzkovatelia jadrových zariadení uviedli, že uvažujú o ponechaní jadrových elektrární v prevádzke dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, z obáv z nedostatku elektriny. Napriek dlhej tradícii výroby jadrovej energie Švajčiarsko v roku 2017 hlasovalo za zákaz výstavby nových jadrových elektrární. Neexistuje však jasný harmonogram odstávok a jej štyri jadrové elektrárne môžu zostať v prevádzke, pokiaľ sa bude považovať za spĺňajúce zákonné bezpečnostné požiadavky. Švajčiarsky federálny úrad pre energetiku uviedol, že predpokladá životnosť 50 až 60 rokov.

Prevádzkovatelia Axpo Holding AG a Alpiq Holding AG už zvýšili plánovanú životnosť svojich závodov na 60 rokov z predchádzajúceho cieľa 50 rokov, povedali nedávno pre Bloomberg hovorcovia spoločností. Axpo vlastní a prevádzkuje jadrovú stanicu Beznau, zatiaľ čo Alpiq má podiel v Gösgene a Leibstadte.

Ak by tieto štyri závody mali fungovať 60 rokov, Leibstadt, ktorý začal komerčnú prevádzku v roku 1984, by teoreticky mohol fungovať až do roku 2044. Okrem toho Alpiq uviedol, že študuje možnosť ďalšieho predĺženia až na 80 rokov.