Maďarsko sa napriek kritike EÚ dohodlo s Rosatomom na harmonograme rozširovania elektrárne Paks

Maďarská vláda sa dohodla s ruským Rosatomom na harmonograme výstavby dvoch nových blokov v maďarskej jadrovej elektrárni Paks.

0
138
JE Paks
Maďarská jadrová elektráreň Paks

Maďarsko sa dohodlo s ruským Rosatomom na harmonograme rozširovania jadrovej elektrárne Paks. Informovala o tom tlačová agentúra MTI. Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Rosatomu Alexejom Lichačovom povedal, že nové bloky začnú prevádzku začiatkom budúceho desaťročia.

V auguste Maďarsko podpísalo s Ruskom upravenú zmluvu o výstavbe rozšírenia elektrárne Paks, čím sa ukončila prípravná fáza projektu a pripravila sa pôda na začatie stavebných prác. Rosatom je hlavným dodávateľom projektu. Szijjártó však zdôraznil, že na projekte sa podieľa aj 94 maďarských spoločností, ako aj niektoré spoločnosti zo Spojených štátov, Nemecka, Francúzska, Švédska a Rakúska.

Lichačov uviedol, že Rosatom poveril riadením projektu svojich najlepších odborníkov, pričom zohľadnil prísne požiadavky a európske predpisy. Priznal, že medzinárodné prostredie nie je v súčasnosti pre Rosatom najpriaznivejšie, ale uviedol, že spoločnosť bude na projekte pracovať s maximálnym nasadením napriek vonkajším tlakom. Zdôraznil tiež medzinárodný charakter projektu a uviedol, že počet zahraničných spoločností zapojených do výstavby sa bude zvyšovať.

Lichačev potvrdil, že nové bloky budú odovzdané začiatkom budúceho desaťročia. Dodal, že budú zabezpečené aj dodávky palivových tyčí pre dodatočnú kapacitu elektrárne. Uviedol tiež, že Rosatom je pripravený spolupracovať s Maďarskom na všetkých projektoch v oblasti jadrovej energie v budúcnosti. Minister Szijjártó uviedol, že zabezpečenie dodávok energie nie je pre Maďarsko ideologickou alebo politickou otázkou, ale otázkou „fyzickej reality“.

Maďarsko-ruská spolupráca v oblasti energetiky je častým terčom kritiky v Európskej únii. Maďarský premiér Viktor Orbán je dlhodobo známy svojimi dobrými vzťahmi s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a opakovane vyzval na zrušenie sankcií, ktoré EÚ uvalila na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Okrem toho sa Maďarsko usiluje pokračovať v dovoze ruského plynu a ropy.