Akademik Lomonosov. Zdroj: www.foronuclear.org
Akademik Lomonosov. Zdroj: www.foronuclear.org

Rusko začne vliecť prvú komerčnú plávajúcu jadrovú elektráreň (JE) Akademik Lomonosov do prístavného mesta Murmansk na ďalekom severozápade Ruska „asi o týždeň“, povedal generálny riaditeľ ruskej štátnej jadrovej spoločnosti Rosatom 19. apríla 2018. Malo by sa to teda udiať koncom tohto týždňa.

Vyhlásil to Aleksej Lichačev v Paríži pri príležitosti 60. výročia založenia Agentúry pre jadrovú energiu (NEA) pri OECD, že elektráreň bude prepravovaná bez jadrového paliva.

Palivo bude zavezené v Murmansku a JE bude potom presunutá do arktického prístavného mesta Pevek v ďalekom severovýchodnom regióne Čukotka v júni 2019. Uvedenie do prevádzky je naplánované na jeseň roku 2019.

Akademik Lomonosov bude prvým plavidlom navrhovanej flotily plávajúcich JE s malými tlakovodnými reaktormi, ktoré môžu poskytovať energiu, teplo a odsolenú vodu vo vzdialených a suchých oblastiach krajiny. Bude to prvá plávajúca JE, ktorá bude postavená a nasadená od americkej MH-1A, tiež známej ako Sturgis, v roku 1967. Sturgis bola odvezená do zóny Panamského prieplavu, kde dodávala 10 MW elektrickej energie od októbra 1968 až do roku 1975.

Na plavidle s výtlakom 21 000 ton budú dva Ruskom navrhnuté reaktorové bloky typu KLT-40S s elektrickým výkonom 35 MW, čo je dostatočné pre mesto s 200 000 obyvateľmi.

Spoločnosť Rosatom uviedla, že Akademik Lomonosov nahradí kapacitu, ktorá bude stratená po odstavení JE Bilibino na Čukotke. JE Bilibino produkuje 80% elektrickej energie v tomto odľahlom regióne.

Prvý blok JE Bilibino je naplánovaný na trvalé odstavenie v decembri 2018. Zostávajúce tri bloky budú natrvalo odstavené v decembri 2021.