Sumár udalostí: Česká republika na ceste k novým jadrovým blokom

Tento rok vláda požiadala o záväzné ponuky na výstavbu až štyroch nových reaktorov – okrem pôvodne plánovaných v Dukovanoch a Temelíne.

0
51
Dukovany
Jadrová elektráreň Dukovany. Zdroj: https://www.cez.cz/

Zástupcovia francúzskej spoločnosti EDF predložili ponuku tento týždeň v utorok 30. apríla, zatiaľ čo kórejská spoločnosť KHNP tak učinila o deň skôr. Nižšie uvádzame výber udalostí súvisiacich s plánovanou výstavbou nových jadrových reaktorov v Českej republike:

8. marec 2021 – Spoločnosť Elektráreň Dukovany II skupiny ČEZ získala od Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť povolenie na umiestnenie nového jadrového zdroja v Dukovanoch.

25. marec 2021 – Vtedajší podpredseda vlády a minister priemyslu a dopravy Karel Havlíček uviedol, že konečné rozhodnutie o tendri na výstavbu nového bloku bude na ďalšej vláde. Z vyhlásenia ministerstva priemyslu a obchodu (MPO) ďalej vyplynulo, že Česká republika v tendri neosloví čínskeho uchádzača CGN. Zostali teda štyria uchádzači – francúzska spoločnosť EDF, juhokórejská KNHP, kanadsko-americká Westinghouse a ruský Rosatom. Opozícia kritizovala ruskú účasť.

31. marec 2021 – Senát v uznesení vyhlásil, že Čína a Rusko predstavujú bezpečnostné hrozby a vláda by nemala oslovovať a pozývať uchádzačov z týchto krajín, aby sa uchádzali o výstavbu nových jadrových blokov.

11. apríl 2021 – Prezident Miloš Zeman odmietol varovania českých bezpečnostných služieb pred účasťou čínskych a ruských firiem v tendri.

17. apríl 2021 – Premiér Andrej Babiš oznámil, že české bezpečnostné služby majú dôvodné podozrenie, že na výbuchu v muničnom komplexe vo Vrběticiach v Zlínskom kraji v roku 2014 sa podieľali príslušníci ruskej tajnej služby GRU. Vláda následne vylúčila ruský Rosatom z účasti na tendri v Dukovanoch.

1. jún 2021 – Elektráreň Dukovany II podala žiadosť o územné rozhodnutie pre nový jadrový blok v Dukovanoch.

16. jún 2021 – Poslanecká snemovňa vylúčila z plánovaného tendra na nový blok v Dukovanoch spoločnosti z Ruska a Číny. Na výstavbu bude použitá len technológia od dodávateľov z krajín, ktoré pristúpili k Medzinárodnej dohode o vládnom obstarávaní. Rusko a Čína medzi nimi nie sú.

21. jún 2021 – Elektráreň Dukovany II začala posudzovať bezpečnosť troch uchádzačov o výstavbu, ktorí oslovili spoločnosti EDF, KHNP a Westinghouse.

27. november 2021 – Minister Havlíček oznámil, že štát dostal všetky tri bezpečnostné dotazníky od uchádzačov o výstavbu nového bloku.

2. marec 2022 – Vláda Petra Fialu, ktorá vznikla po voľbách v októbri 2021, sa dohodla, že minister priemyslu a obchodu Jozef Sikel podnikne potrebné kroky na vyhlásenie tendra na výstavbu nového bloku v Dukovanoch.

17. marec 2022 – ČEZ vyhlásil tender na výstavbu nového jadrového bloku v Dukovanoch.

30. jún 2022 – Európska komisia (EK) oznámila, že začala vyšetrovanie plánovanej štátnej pomoci na rozšírenie elektrárne Dukovany. Dôvodom sú pochybnosti, či je pomoc v súlade s pravidlami EÚ. Plánovaná pomoc zahŕňa okrem iného štátnu pôžičku s nízkym úrokom na pokrytie celkových nákladov na výstavbu, približne 7,5 miliardy eur. Koncom septembra minulého roka premiér Fiala po stretnutí s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou uviedol, že vidí veľkú šancu, že Česká republika dostane od komisie notifikáciu štátnej pomoci na výstavbu nového bloku.

30. november 2022 – Spoločnosť ČEZ dostala tri ponuky na výstavbu bloku v Dukovanoch, ale podrobnosti o ponukách nezverejnila.

29. marec 2023 – ČEZ oznámil, že jadrové palivo pre Dukovany bude od roku 2024 dodávať spoločnosť Westinghouse. Doteraz sa používalo palivo od ruskej spoločnosti TVEL, ale po vypuknutí vojny na Ukrajine sa ČEZ rozhodol z bezpečnostných dôvodov dodávateľa vymeniť.

Už skôr bolo rozhodnuté, že Westinghouse bude spolu s francúzskou spoločnosťou Framatome dodávať palivo aj do elektrárne Temelín.

10. máj 2023 – ČEZ vyzval všetkých troch uchádzačov o výstavbu nového bloku, aby predložili konečné ponuky. V septembri spoločnosť ČEZ posunula termín na predloženie konečných ponúk na 31. októbra namiesto predchádzajúceho 2. októbra.

31. október 2023 – Všetci traja uchádzači, Westinghouse, KHNP a EDF, predstavili konečné ponuky na výstavbu nového jadrového bloku. Spolu s nimi uchádzači priniesli aj nezáväzné ponuky na ostatné tri reaktory. Spoločnosť ČEZ následne vyhodnotila ponuky a predložila vláde na schválenie hodnotiacu správu.

30. január 2024 – Spoločnosť Westinghouse uzavrela dohodu o spolupráci s Českou energetickou alianciou, ktorá zastupuje najväčšie domáce technologické spoločnosti v oblasti jadrovej energetiky. Podľa dohody americká spoločnosť očakáva, že do výstavby nového bloku sa zapojí 70 percent českého priemyslu. Dohodu už skôr podpísali spoločnosti EDF a KHNP, ktoré prisľúbili minimálne 65-percentnú účasť domácich firiem.

31. január 2024 – Vláda rozhodla, že vyzve spoločnosti EDF a KHNP, aby predložili záväzné ponuky na výstavbu až štyroch nových reaktorov – okrem Dukovian aj Temelína. Westinghouse v tendri nepokračuje, podľa ministra priemyslu a obchodu Jozefa Sikelyho ponuka spoločnosti nesplnila predpísané podmienky. Podľa ministra bol hlavný problém v tom, že nebola záväzná, a preto ju nebolo možné pri vyhodnocovaní porovnávať. Vláda tiež uviedla, že v ponuke spoločnosti nebol jasne identifikovaný subjekt, ktorý bude zodpovedný za kvalitu prác.

4. apríl 2024 – Spoločnosť ČEZ oznámila, že lehota na predloženie záväzných ponúk na výstavbu jadrových blokov sa predlžuje o dva týždne do 30. apríla. Spoločnosť EDF požiadala o predĺženie lehoty.

30. apríl 2024 – Spoločnosti EDF a KHNP predložili záväzné ponuky na výstavbu až štyroch jadrových reaktorov. Zástupcovia spoločnosti EDF priniesli dokumenty do sídla spoločnosti ČEZ 30. apríla, zatiaľ čo zástupcovia kórejskej spoločnosti KHNP predložili svoju ponuku o deň skôr.