Odvážne jadrové plány Francúzska: Dokáže krajina postaviť viac ako 10 nových blokov?

Francúzska ministerka energetiky Agnes Pannier-Runacherová oznámila, že krajina zvažuje výstavbu viac ako 14 nových jadrových reaktorov EPR.

0
79
Jadrová elektráreň Flamanville. Zdroj: EDF
Jadrová elektráreň Flamanville. Zdroj: EDF

Energetická kríza ukázala, aká dôležitá je pre Francúzsko flotila jadrových reaktorov. V súčasnosti je v prevádzke 56 blokov s celkovým inštalovaným výkonom 61 370 MW, pričom priemerný vek každého bloku je 37 rokov. Francúzsko preto logicky hľadá náhradu za starnúce bloky v spolupráci so spoločnosťou EDF, ktorá je jediným prevádzkovateľom jadrových elektrární vo Francúzsku. Tieto bloky by mali byť vyradené z prevádzky po maximálne 60 rokoch prevádzky.

Francúzsko sa pri svojich plánoch na novú výstavbu nedrží pri zemi. Začiatkom minulého roka francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil výstavbu šiestich nových reaktorov EPR2. Predbežné štúdie mali preskúmať výstavbu ďalších ôsmich reaktorov.

Francúzsko by však chcelo rozšíriť aj tieto plány. Francúzska ministerka energetiky uviedla, že nie je vylúčená výstavba viac ako 14 nových blokov EPR. Tento plán má však jeden háčik. Nie je isté, či francúzsky priemysel zvládne výstavbu toľkých blokov naraz. Podľa plánu by väčšina reaktorov mala byť v prevádzke pred rokom 2050, ale obdobie výstavby sa bude značne prekrývať.

Rok 2050 nie je pre Francúzsko dôležitý len kvôli požiadavke dosiahnuť klimatickú neutralitu, ako to predpisujú európske právne predpisy, alebo kvôli záväzku v Parížskej dohode o zmene klímy.

Pre Francúzsko je najdôležitejšie nahradiť svoju existujúcu flotilu jadrových reaktorov. Francúzsko po roku 2040 stratí každý rok 4 GW inštalovaného jadrového výkonu, ak predpokladáme, že každý blok bude v prevádzke 60 rokov. Vo Francúzsku bola väčšina reaktorov uvedená do prevádzky v 80. rokoch. Dôsledkom toho je, že v rokoch 2040 až 2050 sa inštalovaný výkon jadrových elektrární zníži z približne 60 GW na 15 GW.

Nové francúzske jadrové bloky

Prvým novým jadrovým blokom by mal byť tretí blok vo Flamanville, ktorý bude zároveň prvým EPR na francúzskom území. Jeho výstavba sa začala koncom roka 2007 a pôvodne sa plánovalo, že do komerčnej prevádzky bude uvedený na prelome rokov 2012 a 2013. Teraz sa zdá, že tento míľnik dosiahne najskôr v rokoch 2024/2025. V súčasnosti sa vo Francúzsku nestavajú žiadne iné bloky.

Zdá sa, že najbližšie k začatiu výstavby sú dva bloky EPR2 v Penly – prvé dva bloky nového programu šiestich blokov EPR2. Francúzsko si od výstavby väčšieho počtu blokov sľubuje dosiahnutie významných úspor z rozsahu. A to najmä v porovnaní s tretím blokom vo Flamanville, ktorý bol v tom čase prvým a jediným svojho druhu vo Francúzsku.

Ďalšou výhodou je výstavba dvoch jednotiek v jednej lokalite. To umožňuje ďalšie zníženie nákladov na výstavbu a lepšiu koordináciu stavebných prác. V Penly by sa výstavba mohla začať už v roku 2028 a prvý z blokov by mal byť uvedený do prevádzky v roku 2035. Druhý o rok a pol neskôr.

Dva bloky by sa potom postavili v Gravelines v severnom Francúzsku a dva v Bugey vo východnom Francúzsku alebo v Tricastine v južnom Francúzsku.

Prvé prípravy na plánovanú výstavbu už prebiehajú v kľúčovej francúzskej spoločnosti Framatome. Spoločnosť Framatome plánuje do roku 2026 investovať 100 miliónov eur do svojho závodu v Saône-et-Loire, aby mohla vyrábať kľúčové časti reaktora pre nové bloky EPR 2. Prvé dodávky sa uskutočnia v polovici roku 2026, teda v čase dodávky šiestich reaktorov EPR 2, ktoré majú byť uvedené do prevádzky do roku 2035.

Bude na výstavbu dostatok pracovníkov?

Nedávno sa objavili plány na výstavbu nových jadrových elektrární v Európe. V Poľsku má americká spoločnosť Westinghouse postaviť celkovo tri jadrové bloky, v Spojenom kráľovstve sa uvažuje o výstavbe dvoch blokov EPR v elektrárni Sizewell, ďalšie bloky sa plánujú v Bulharsku, Holandsku, Francúzsku, na Slovensku a tiež v Českej republike.

Výstavba Hinkley Point C Zdroj: EDF
Výstavba Hinkley Point C Zdroj: EDF

Ak sa skutočne začne výstavba všetkých jednotiek v rovnakom čase, bude otázne, či budú výrobné a personálne kapacity dostatočné. Petr Brzezina, riaditeľ spoločnosti Westinghouse v Českej republike, sa už pre web Seznam Zprávy zmienil o možnom nedostatku pracovníkov.

„V minulosti sme v USA a Číne postavili celkovo osem reaktorov naraz a nebol to problém. Nepopieram však, že problémom bude samotná výstavba, napríklad zohnať dostatok pracovníkov v regióne,“ povedal Petr Brzezina. Podobné obavy zazneli aj z Francúzska. Francúzska ministerka energetiky podmienila výstavbu viac ako 14 jadrových blokov kapacitami francúzskeho priemyslu: „Jasne som sa opýtala – je možné postaviť viac ako 14 jadrových reaktorov do roku 2050? Na túto otázku musí najprv odpovedať priemysel.“